Práva umíme chránit, problém je s vymahatelností, myslí si advokát

Podle právníka Františka Valeše u nás odpovídá ochrana práv evropskému standardu - Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic

Podle právníka Františka Valeše u nás odpovídá ochrana práv evropskému standarduFoto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic

Soud pravomocně zamítl žalobu somálské dívky, které prý ředitelka školy zakázala nosit muslimský šátek. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v úterý s konečnou platností zamítl stížnost někdejšího ředitele sekce správy majetku českého ministerstva obrany Václava Regnera na postup, jakým mu byla odebrána bezpečnostní prověrka. To jsou jen dvě z kauz, které napovídají o stavu ochrany lidských práv u nás.

„Ochrana, kterou poskytuje právní řád České republiky, je poměrně vysoká. Je třeba vycházet z toho, že na ústavní úrovni právní ochrana poskytovaná listinou základních práv a svobod odpovídá evropskému standardu,“ říká právník Poradny pro občanství, občanská a lidská práva František Valeš. 

Rezervy ale v praxi vidí. Za jednu z nejsilnějších považuje vymahatelnost práva v Česku. Existují disproporce mezi jednotlivými soudy a problém je i v časové dostupnosti právní ochrany například ve věci zaměstnaneckých práv. 

„U zaměstnaneckého práva je praxe zvlášť nevhodná, protože pokud se zaměstnanec domáhá mzdových nároků nebo určení neplatnosti výpovědi z pracovního poměru, musí se připravit na mnohaměsíční až několikaleté soudní spory. Zahraniční praxe ukazuje, že pracovní spory mají být rozhodnuty v řádu několika měsíců, což se v Česku nedaří," říká Valeš. 

Hlavní rozdíl mezi Českou republikou a původními členskými státy Evropské unie je podle Valeše hlavně ve vymahatelnosti práva a za špatně ošetřený považuje i přístup hlavně sociálně slabých osob k právní pomoci. 

Autor:  Jana Přinosilová, Jan Burda
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace