Sbírat víčka nemá smysl. Raději rovnou pošlete peníze, radí organizátorka sbírky

26. červenec 2017

Možná už jste si také zvykli víčko od PET láhve nevyhodit do koše, ale sbíráte je pro děti do školy nebo na nějaký dobročinný účel. A to je prý velká mýlka. Víčka od PET lahví jsou kvalitní surovinou a je vhodné je recyklovat, ale to je asi tak všechno, k čemu jsou dobrá. „Chtěli jsme pomoci holčičce s handicapem a přispět jí na léčbu. Během roku jsme ale zjistili, že náklady a časová investice jsou mnohem vyšší než efekt sbírky,“ říká Kristýna Šmejkalová, spoluzakladatelka občanského sdružení Splněné dětské přání.

K uskutečnění léčby bylo třeba vybrat sedm tun víček, tedy asi jeden kamion, získalo se ale jen půl druhé tuny. Na takové množství je ale nutné si pronajmout sklad, protože firmy nejsou ochotné si pro víčka jezdit v menším množství. „Pro víčka jsme jezdili do škol a školek v celé Praze i republice. A to by člověk nedělal nic jiného.“


Lidé nám poštou posílali balíky s víčky. Za jeden dali 120 korun, ale obsah měl hodnotu jen dvacet. Kdyby ty peníze poslali přímo té rodině, cíle sbírky se dosáhne mnohem rychleji.Kristýna Šmejkalová

Víčkovou sbírku si ve škole často vyžádají sami žáci a jejich rodiče, proč je tak populární? „Je to hezký způsob, jak vést dítě k tomu, aby se zapojilo do společnosti a pomáhalo. Ale výsledná pomoc není taková, jakou si lidé představují,“ dodává Šmejkalová. Mnohem efektivnější je přispět na transparentní účty, které rodiny zakládají pro své nemocné děti.

Zdaleka to ovšem není jen logistický problém, ale je to špatně i z ekologického hlediska. „Nechceme motivovat lidi, aby sbírali plastové odpady a produkovali jich více než obvykle,“ říká Romana Kačírková z Hnutí DUHA


Znám případy lidí, kteří nakupovali nápoje v PET lahvích a obsah vylili jen aby měli to víčko. Což vůbec nedává smysl, kdyby raději přispěli cenou toho nápoje.Romana Kačírková

Přiznává ale, že pro mnohé recyklační firmy jsou víčka velmi dobrý materiál. Lze je snadno rozdrtit a drť je možné znovu použít, což není možné dělat s každým plastem. Jak tedy s víčky nakládat, aby to mělo smysl? „Je to velice jednoduché, odneste ji do žluté popelnice spolu s dalším tříděným odpadem,“ radí Kačírková.

Školy někdy víčkové sbírky pořádají, protože chtějí děti naučit třídit odpad. „Neměli bychom soutěžit v tom, kdo vyprodukuje nejvíce odpadu. Třídit už česká společnost umí, ale problém je s recyklací. Z vytříděných plastových obalů se totiž daří zrecyklovat maximálně třicet procent. Alternativou je vrátit se k systému vratných lahví, který dodnes funguje u piva. A ten zavést i pro ostatní nápoje,“ uzavírá.

autor: rkr
Spustit audio