Senzační objev: člověk se objevil v Africe o sto tisíc let dříve, než zatím psaly učebnice

Rekonstrukce lebky druhu Homo sapiens z nálezů v marockém Džabál Irhúdu - Foto:  ČTK,  ZUMA, Philipp Gunz

Rekonstrukce lebky druhu Homo sapiens z nálezů v marockém Džabál IrhúduFoto:  ČTK, ZUMA, Philipp Gunz

Moderní člověk je daleko starší, než si vědci dosud mysleli. Nový objev lidských fosilií v Maroku potvrdil, že druh homo sapiens existoval už před třemi sty tisíci lety. Ve vědeckých kruzích to je senzace, dosud se totiž v učebnicích uváděl údaj o sto tisíc let mladší. Objev má na svědomí tým Jeana-Jacquesa Hublina z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v německém Lipsku. Publikovali ho v prestižním časopise Nature.

Kosti našli při vykopávkách v lokalitě Džabál Irhúd, která se nachází asi 100 kilometrů od města Marakéš. Bylo to celkem 22 zkamenělých pozůstatků kostí, lebek, čelistí a zubů, které pocházely z nejméně pěti lidí. 

Dosud se jako nejstarší nález uváděly kosti z naleziště Omo Kibish v Etiopii, které jsou 195 tisíc let staré. Díky nejnovějšímu objevu z Maroka se ale zdá pravděpodobné, že se druh homo sapiens před 300 tisíci lety rozšířil po celé Africe. Dokládají to jen o něco málo mladší úlomky kostí z Jihoafrické republiky a Izraele, o kterých se vědci domnívali, že patří jinému druhu.

Stáří prozradil oheň 

Na místě byly i kosti zvířat například gazel a taky různé nástroje, které pomohly zjistit stáří nálezu. K tomu vědci použili takzvanou termoluminiscenční metodu. To je způsob, který pomocí radiace poměrně přesně určí období, ze kterého daný předmět pochází. Při určování stáří jim pomohlo i to, že tehdejší lidé už znali oheň a některé předměty tak byly vystavené ohni, což usnadnilo dataci. 

Téměř jako my 

Zleva lebka šimpanze, homo erectus a moderního člověka

Zleva lebka šimpanze, homo erectus a moderního člověka

Vědce překvapilo, že obličej tehdejších lidí byl už plně vyvinutý, takže vypadali skoro tak jako my. Měli ale odlišný tvar lebky, která byla protáhlejší a podobala se tak spíš starším zástupcům rodu homo, jako byl například homo erectus. 

Zřejmě také nedisponovali takovou mentální kapacitou jako moderní lidé. Tvar mozku a pravděpodobně i některé jeho funkce se během následujícího vývoje dále proměňovaly. 

Autor:  Matěj Štýs
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace