Spor Srbska a Kosova hodiny na mikrovlnce nezpomalí, myslí si energetický konzultant

Hodiny by se prý mohly zpozdit až o 7 minut, podle Vratislava Ludvíka je ale Evropa proti vlivu kolísání frekvencí proudu chráněná - Foto: John Lee,  Freepik

Hodiny by se prý mohly zpozdit až o 7 minut, podle Vratislava Ludvíka je ale Evropa proti vlivu kolísání frekvencí proudu chráněnáFoto: John Lee, Freepik

Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny oznámila, že Kosovo a Srbsko zpomalují elektrické hodiny napříč Evropou. Podle energetického konzultanta Vratislava Ludvíka celý problém není tak závažný, jak se může na základě těchto prohlášení zdát. Je to prý trochu nafouknutá bublina.

Na začátku stojí dohoda Srbska a Kosova. V ní Srbsko Kosovu přislíbilo pomoc s vyrovnáváním chybějící elektřiny v síti. Tu ale nedodrželo a chybějící proud (podle správce evropské sítě se jedná o 113 gigawatthodin energie) se tak rozprostřel do celé sítě a snížil frekvenci. 

Problém by se měl týkat hlavně mikrovlnek, ledniček nebo praček, u kterých může snížená frekvence proudu způsobit zpomalení elektrických hodin.

Podle sítě provozovatelů je frekvence elektrického proudu v přenosové soustavě aktuálně nižší než optimálních 50 Hz, a to prý může způsobovat zpomalování určitých druhů elektrických hodin až o sedm minut. Podle Vratislava Ludvíka je ale elektrizační soustava Evropy proti vlivu kolísání frekvencí nebo napětí dostatečně chráněna v národních sítích. Důsledek pro Evropu by tedy měl být mizivý. 

Problémy s kolísavou frekvencí a napětím mělo i komunistické Československo, což ovlivňovalo fungování některých přístrojů v tehdejším Rakousku a Německu. „Problém byl vyřešen až v roce 1992, kdy se mezi Německem a českou soustavou postavila speciální stanice, která odladí všechny tyto frekvenční ruchy a poklesy, které jsou nežádoucí,“ vysvětluje Vratislav Ludvík. 

Autor:  Ondřej Novák, Zuzana Marková
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace