Ukrajina tři roky po Majdanu: „Porošenko není ten, kdo selhal,“ myslí si ukrajinistka

22. únor 2017

V těchto dnech jsou to právě tři roky, co pod vlivem událostí na kyjevském Majdanu uprchl tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč z metropole a následně do Ruska. Ukrajinský parlament odhlasoval jeho sesazení z funkce a vypsal nové volby. Z těch vzešel jako vítěz Petro Porošenko, který Ukrajincům slíbil reformní program, který je dovede do Evropy.

A jaké je situace dnes? Ukrajina ztratila Krym a na Donbase probíhá se střídavou intenzitou konflikt, který si vyžádal už 10 tisíc obětí. Podle jednoho z průzkumů si 73 % Ukrajinců myslí, že se situace v zemi od převratu zhoršila, a Porošenka podporuje už jen necelá čtvrtina obyvatel.

Ukrajinistka a analytička think-tanku Evropské hodnoty Lenka Víchová si nemyslí, že je to právě Petro Porošenko, kdo selhal. „On jako prezident odpovídá především za obranu a zahraniční politiku a v tomto smyslu se mu moc vyčítat nedá. Téměř z nuly byla vybudována bojeschopná armáda, i díky práci na diplomatickém poli se povedlo pozastavit ruskou agresi.“


Lidé jsou pochopitelně nespokojení, ale je to také z toho důvodu, že je válka a že Ukrajina má pořád vážně ekonomické problémy. Co se týká směřování země na Západ, tak je nutno říci, že počet stoupenců vstupu do NATO i do EU pořád roste.LENKA VÍCHOVÁ

Pokrok v boji s korupcí

Jako jeden z hlavních problémů Ukrajiny bývá označována korupce. Nařčením čelí i prezident Porošenko. Podle Víchové ale vstupoval do prezidentské funkce jako miliardář a voliči ho jako takového zvolili.

„Musíme si uvědomit, že Ukrajina na korupci stála, byla všudypřítomná a bojovat s ní je nelehký úkol – i proto, že to není otázka několika oligarchů, ale celé společnosti. Ohledně boje s korupcí udělala Ukrajina zásadní pokrok, ale má před sebou ještě dlouhou cestu.“

Opuštěná Ukrajina?

Americký viceprezident Mike Pence a ukrajinský prezident Petro Porošenko na konferenci v Mnichově

Mezinárodní společenství sice říká, že anexe Krymu byla nezákonná, ale evidentně se nenajde síla či vůle k jeho vrácení. Podobné je to i s konfliktem na Donbase. Dohodnout se s Rusy by ale znamenalo přijít o celý stát, protože Rusku podle Lenky Víchové nejde jen o Krym nebo o Donbas. Cítí se Ukrajinci opuštění?

„Ukrajinci se velmi často cítí osamoceni, ale chápou, že k nim nikdo svá vojska nepošle. Jak ukrajinští politici, tak diplomaté si uvědomují, že pomoc Západu není tak mizerná, jak se často říká. Sankce na Rusko dopadají, v tomto smyslu Ukrajina podporu má, a Západ jako takový neuznává a nehodlá zatím uznat ani anexi Krymu, ani nároky Ruska na Ukrajinu.“

Jak se budou vyvíjet ukrajinsko-americké vztahy za Donalda Trumpa? A jak vnímají Ukrajinci Českou republiku? Poslechněte si celý rozhovor s Lenkou Víchovou >>
autoři: rkr , jpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.