V zahraničí dobře vědí, kdo určuje naší zahraniční politiku: vláda, říká předseda Sněmovny

30. prosinec 2015

Co se české zahraniční politice v roce 2015 povedlo, a kde naopak pokulhávala? Podařilo se vládě a prezidentovi mluvit k našim zahraničním partnerům společným jazykem, nebo Hrad a Strakova akademie říkaly politikům a diplomatům odlišná stanoviska?

„Hlas hradu a vlády několikrát během roku neladil,“ uznal v Dnešním Plusu předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Přesto naši zahraniční partneři dobře vědí, kdo je zodpovědný za zahraniční politiku: vláda České republiky, dodal.

„Snažíme se postoje jednotlivých aktérů zahraniční politiky koordinovat na pravidelných schůzkách. Tím neříkám, že se to vždy daří, ale jsem přesvědčen, že to pomáhá.“

Jaký obrázek má tedy Česko má v zahraničí a jak jej změnil vánoční projev prezidenta republiky Miloše Zemana?

„Poslední část projevu pana prezidenta vzbudila jistý zájem,“ připustil Hamáček. „Způsob a některé formulace, které pan prezident použil, jsou obraty, které bych já ani nikdo ze současné vlády nepoužil.“

Je výsostným právem prezidenta republiky formulovat své názory, připomněl předseda.

„Mám pocit, že pan prezident nevychází z úplně aktuálních údajů, když mluví o tom, že většina migrantů jsou mladí muži bez rodin. Když se podíváte na statistiky, tak se ukazuje, že to tak úplně není.“

Hamáček se také domnívá, že prezident příliš zjednodušuje situaci v Sýrii. „Volá po tom, aby se migranti vrátili domů a bojovali se zbraní v ruce. Otázkou je proti komu, protože v Sýrii bojuje každý proti každému, a je velmi obtížné najít nějakou skupinu, se kterou by se mohl člověk identifikovat.“

Politik souhlasí, že migrační krize je zcela jistě výzvou pro evropskou politiku a její řešení je možné pouze na evropské úrovni.

„Jestli je to hlavní výzva pro českou zahraniční politiku, o tom by se dalo diskutovat. V současné době je na našem území přibližně 150 imigrantů, a to zvládáme s přehledem.“

Hamáček vidí jako největší výzvu v udržení soudržnosti v rámci Evropské unie. Největší riziko vidí v radikalizaci a ztrátě víry občanů v projekt Evropy.

„To má za následek podporu extrémním stranám, které by projekt mohly v konečném důsledku ohrozit. Našim úkolem je lidi nestrašit, přesvědčit občany, že my politici víme, co máme dělat, situaci máme pod kontrolou, a takto by podle mě měli vystupovat všichni čelní politici,“ vzkázal politickým špičkám Jan Hamáček.

autoři: msp , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.