Vánoce bez třpytek. Nebezpečné mikroplasty se s nimi dostávají do potravního řetězce, varují vědci

Třpytky z ozdob se dostávají do oceánů a z nich do potravního řetězce. - Foto: Jill Wellington

Třpytky z ozdob se dostávají do oceánů a z nich do potravního řetězce.Foto: Jill Wellington

Plastové třpytky jsou součástí nejen vánočních ozdob, ale i balících papírů. Vědci přitom upozorňují na to, jak nebezpečné jsou tyto plasty pro životní prostředí a možná i pro lidské zdraví. Miniaturní plastové částice se totiž dostanou do oceánů, a pak potravním řetězcem na náš jídelníček. Podle studie vědců z univerzity v Plymouthu se plastové mikročástice nacházely v tělech třetiny všech ryb, které byly v daném období uloveny nedaleko Velké Británie.

Podle mořské bioložky Winnie Courtene Jonesové se drobné plastové částice dostávají do potravního řetězce přes drobné živočichy a zooplankton. Přítomnost plastu ve škeblích potvrzuje i bioložka Sarah Dudasová z Centra pro výzkum měkkýšů. Mikroplasty její tým objevil ve všech škeblích, které zkoumal. 

Mikrosplastové částice jsou kousky plastů menší než pět milimetrů. Kanál CBC informoval o výzkumu kanadských odobrníků, kteří ve vodách v oblasti Britské Kolumbie naměřili koncentraci až 25 tisíc plastových částic na jeden metr krychlový vody.

Vědci se rozhodli za zákaz používání třpytek bojovat a zatím jsou poměrně úspěšní. Třeba v americké Kalifornii se zákaz podařilo odhlasovat už před dvěma lety a v roce 2020 by měl vstoupit v platnost. Ke Kalifornii se postupně přidalo už šest dalších amerických států a podobný plán má i britská vláda. I přes tyto alarmující informace ale vědci uznávají, že zatím nejsou jednoznačné informace o tom, jaký dopad má přítomnost plastových částic na bezpečnost jídla. 

Pomocnou ruku v otázce třpytek se vědcům rozhodla podat například britská síť školek Tops Day Nurseries. Místní personál se rozhodl, že dětem při tvoření vánočních přání nedovolí třpytky používat. A letos v létě přistoupili k zákazu třpytek třeba také organizátoři festivalu v americké Forecastlu. 

Plastové částice se do vody ale samozřejmě nedostávají jen ze třpytek. Zdrojem tohoto znečištění je třeba i záměrně vyhozený plastový odpad nebo syntetické tkaniny, jejichž praním se uvolňují tisíce mikrovláken do odpadních vod. 

Autor:  Ondřej Novák
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace