Vědci se chystají obarvit oblohu. Chtějí zjistit, jak vzniká polární záře

19. březen 2018

Amatérským pozorovatelům z jižní Kanady se ve spolupráci s vědci z NASA podařilo objevit nový druh polární záře. Purpurový pruh objevující se na obloze společně s běžnou polární září pojmenovali Steve. Aby se zjistilo, jak vlastně polární záře vznikají, plánuje NASA vypustit na hranici vesmíru rakety s barevným plynem.

Popsat tento nový úkaz na obloze se vědcům povedlo ve spolupráci s amatérskými pozorovateli z občanského vědeckého projektu Aurorasaurus. Nadšenci z řad amatérů od roku 2015 poslali odborníkům řadu fotografií zvláštního purpurového úkazu.


Zatímco běžná polární záře má tvar oválu a obvykle souvisle pokrývá celou viditelnou oblohu, Steve vypadá jako úzký pruh, trvá zpravidla jen poměrně krátkou dobu a vyskytuje se mnohem jižněji.

Podle vědkyně NASA Elizabeth MacDonaldové, která má na starosti práci s dobrovolníky z projektu, odborníkům hodně pomohla fotografie purpurové polární záře spolu s nedaleko prolétající družící Swarm. Díky tomu se totiž podařilo zjistit, že tuto záři způsobuje silný proud nabitých slunečních částic jménem SAID.

V rámci nového projektu AZURE, se NASA chystá do ionosféry vypustit dvě rakety s barevným plynem. Startovat budou z raketodromu na Špicberkách a z kosmického centra Andøya.

NASA prohlašuje, že v souvislosti s plyny, které se chystá vypustit, nehrozí žádná rizika. Barevné látky mají vědcům ukázat, jak se chovají částice v nestabilních atmosférických zónách D a F, kterým ještě nerozumí tak dobře, jak by si přáli.

autoři: ono , marz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.