Zeman letí do Ruska otvírat dveře podnikatelům, je ale těžké zjistit, koho vezme, tvrdí novinář

Do Soči Zeman přiletí v pondělí, s Putinem se setká následující den. Ve středu je v plánu zahájení podnikatelského fóra a oběd s Gorbačovem - Foto:  Oficiální stránky Miloše Zemana

Do Soči Zeman přiletí v pondělí, s Putinem se setká následující den. Ve středu je v plánu zahájení podnikatelského fóra a oběd s GorbačovemFoto:  Oficiální stránky Miloše Zemana

Prezident Miloš Zeman se chystá v pondělí do Ruska, setká se svým protějškem Vladimirem Putinem, premiérem Dmitrijem Medveděvem nebo s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem. Zemana doprovodí i zástupci více než stovky českých firem. Má jít o největší podnikatelskou delegaci Svazu průmyslu a dopravy za poslední čtvrtstoletí. Lze ale očekávat uzavření významných kontraktů, když obchod omezují sankce Evropské unie a Spojených států?

„Sankce jsou zaměřené na přesně definované obory podnikání a zboží dvojího užití (pro civilní i vojenské účely, pozn. red.). Naopak Rusko zavedlo omezení na dovoz některých potravin, jinak ale obchod může pokračovat,“ vysvětluje šéfredaktor serveru HlídacíPes.org Robert Břešťan. 

„Od cesty neočekávám žádné velké úspěchy ani rychlé výsledky, podobně jako tomu bylo v případě Zemanovy návštěvy Číny.“
Robert Břešťan

Přítomnost prezidenta Zemana podle něj není pro uzavírání kontraktů nutná. Platí ale, že čím více na východ, tím více se hledí na to, kdo daného podnikatele představil. Například při návštěvě Číny v roce 2014 se proto jednání hlav států účastnil i miliardář Petr Kellner. 

Břešťan upozorňuje na fakt, že je velmi těžké zjistit, kdo s prezidentem vlastně cestuje a za jakých okolností místo v letadle získal. „Před časem se ukázalo, že jednou ze vstupenek je sponzorský dar jemu blízké Straně práv občanů. Tyto podmínky by mě zajímaly ještě více než uzavřené dohody,“ zdůrazňuje. 

Jedním z potvrzených členů delegace je podnikatel a místopředseda Strany práv občanů v Jihočeském kraji Zdeněk Zbytek. „Svou pozici v Rusku jsem si musel dlouho a těžce budovat. Generace se mění, v té mé už to jsou většinou důchodci. Teď přichází nová, a to mezi politiky i podnikateli, kteří mají zahraniční vzdělání. Je to s nimi podstatně tvrdší než s mou generací, kdy jsme se znali z bývalého Sovětského svazu,“ popisuje. 

„Bez korektních politických vztahů by naši podnikatelé neměli šanci. Ale to neplatí jen pro Rusko, tak je to všude ve světě.“
Zdeněk Zbytek

Před časem Zbytek prohlásil, že českým podnikatelům otevírá v Rusku dveře právě prezident Miloš Zeman. „V zemích, které sleduji, je vnímán velmi pozitivně. Má své názory a jako jeden z mála politiků není závislý na nějakých lobbistech nebo šedých eminencích,“ uzavírá. 

Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace