Zuzana Švabinská: Světla paměti

Autorku knihy adoptoval Max Švabinský - Foto: Radio Praha

Autorku knihy adoptoval Max ŠvabinskýFoto: Radio Praha

V Radioknize si tentokrát budeme číst z knihy Zuzany Švabinské Světla paměti. Vzpomínky dcery malíře Rudolfa Vejrycha, kterou později adoptoval Max Švabinský, jsou nejen svědectvím o době, kterou autorka prožila ale také poutavým vyprávěním o neobyčejných lidských osudech.

Spolu s autorkou se vrátíme do dětství mezi dvěma ateliéry. Zavede nás do kulturního světa své doby a nahlédneme i do několika dramatických lidských osudů. Ve svém životě se totiž setkala s mnoha uměleckými osobnostmi. 

V pozdějších dílech se s ní dostaneme také do Bratislavy, kde žila v době svého manželství s estetikem a filozofem Mirko Novákem. Zuzana Švabinská vzpomíná také na své první zaměstnání a konec třicátých let 20. století, stejně jako na těžké válečné doby v domácnosti Maxe Švabinského. 

Desetidílnou četbu na pokračování připravila v roce 2006 Hana Soukupová v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu. V režii Jakuba Doubravy účinkuje Taťjana Medvecká. 

Ta získala za interpretaci této četby prvenství v 11. ročníku ankety Neviditelný herec aneb Nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu.  

Pořad: Radiokniha  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně 23:33  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace