Kljuvgant: Morálně zvítězit nad Chodorkovským nedokážou

20. květen 2015

Michail Chodorkovskij nedávno neuspěl se žádostí o podmínečné propuštění. Zůstává proto ve vězeňském táboře v Karélii - u Severního polárního kruhu a ruských hranic s Finskem.Vězni tam šijí oděvy anebo pracují v místní pekárně.

Právník Vadim Kljuvgant koordinuje tým Chodorkovského obhájců. Snaží se dokázat, že byl někdejší majitel ropné společnosti Jukos z daňových podvodů a krádeže ropy obviněn neprávem - a že je vězněm Vladimíra Putina kvůli podpoře ruské opozice.

Do Karélie za svým mandantem Kljuvgant pravidelně jezdí. Rádio Česko se Kljuganta zeptalo, v jakých podmínkách tam Chodorkovskij žije:

„V běžných podmínkách ruského vězení. Ale sledují ho přísněji než ostatní vězně. Dnem i nocí, 24 hodin, je stále pod dohledem. Už osm let. Není sám ani minutu…Vedení věznice se bojí, že dostane od svých nadřízených špatné hodnocení a tak s ním zachází v rozporu se zákony, hůře než s ostatními vězni. A k tomu musím dodat, že běžné podmínky v ruském vězení jsou o hodně horší, než ty, na jakých jsme v 21. století zvyklí jinde.“

Jak věznice v Karélii vypadá?

„Je to kolonie, která existuje více než 50 let. Stavěla se ještě v době gulagů a od té doby se změnila jen málo…Je v ní ubytováno tisíc vězňů, kteří žijí - nebo spíš přežívají - v provizorních barácích. Chodorkovskij bydlí v domě s dalšími dvěma sty lidmi, v jeho místnosti je dalších patnáct lidí. Od šesti hodin ráno do deseti večer se musí držet rozpisu úkolů, který mu dají. Nemá žádný volný čas.“

Je tam pitná voda, jídlo třikrát denně…?

„To ano, ovšem. Nestává se, že by tam neměl jídlo a vodu. Ale všechno dostává ve velmi v omezeném množství a výběru.“

Vadim Kljuvgant

V jakém je psychickém stavu je teď Michail Chodorkovský? Jak snáší prodloužení doby ve vězení o dalších šest let?

„Řekl bych, že duševně je na tom lépe, než jeho pronásledovatelé. Snaží se ho zlomit už osm let, ale neúspěšně. Fyzicky ho samozřejmě mají pod kontrolou, je na tom poměrně špatně. Morálně zvítězit nad mí ale myslím nedokážou.“

Co říkáte rozhodnutí štrasburského soudu, který konstatoval, že Michaila Chodorkovského ruská justice diskriminovala, ale odmítl ho označit za politického vězně?

„Evropský soud ve Štrasburku bohužel z nějakých momentálních pohnutek zavřel oči před něčím, co je zřejmé takřka celému světu. Věznění (pánů Chodorkovského i Lebeděva) považují za politicky motivované mnozí politikové, mezinárodní, vládní i nevládní organizace. Podle mě tím soud opustil svou dosavadní praxi z politických důvodů a nikdy nevysvětlil proč to udělal. Byli jsme z toho velmi rozčarovaní.“

V čem konkrétně z Vašeho pohledu štrasburský soud porušil své vlastní zásady?

„Evropský soud rozhoduje precedenčním způsobem.V případech politického pronásledování postupoval vždycky mnohem vstřícněji než v Chodorkovského případě. Vynášel verdikty ihned. Tady postupoval mnohem přísněji než dřív. Což se vlastně už netýká jen mého mandanta Michaila Chodorkovského, ale obyvatel všech zemí, které se hlásí k evropské úmluvě, jíž byl soud založen. Pokud by se z nekompromisního zastánce lidských práv změnil v instituci, která dělá politické kompromisy, neplnil by svou úlohu.“.

Čeho chcete teď docílit vy, Chodorkovského právníci? Předčasného propuštění?

„Chceme, aby mohl pokud možno odjet z Karélie a být v kontaktu s rodinou. To je naše priorita. Náš druhý, strategický úkol, je očistit jeho pověst v očích veřejnosti.. Obvinění proti němu byla zfalšovaná, odsoudili ho bez důkazů a bez opory v zákonech. Chceme, aby se na něj nezapomnělo, o to se snažím i v těchto chvílích.“

autoři: mvo , mam
Spustit audio