Glosa19. května  2015  

Martin Fendrych: Čipové děti

Na čip. Všechno - Foto: Michal Malý

Na čip. VšechnoFoto: Michal Malý

Do práce mě pouští čip. Nemám klíče. Čip asi taky umí říct, v kolik jsem přišel a v kolik zmizel. Zatím nepozná, jakou jsem měl náladu, ale to je jen otázka času. Moje dcera chodí na gymnázium a má čip na obědy. Čipy u nás zdomácňují.

Ministr školství Marcel Chládek je modernista. Chce, aby děti už v první třídě měly tablety a byly s učitelem „on-line“ třeba i během nemoci. To je jen začátek. Ministerstvo školství chystá i jiné novinky. Chce vytvořit elektronický systém, který bude hlídat děti ve škole. 

 

Martin Fendrych: Čipové děti

Vložit na svůj web  | Stáhnout

Každý žák bude muset nosit čip. Ten ho pustí do budovy školy. Vyšle záznam o příchodu žáka rodičům do mobilu a do elektronické třídní knihy. Čip bude napojen na každou učebnu. Když půjde ředitel okolo, mrkne na elektronickou tabulku (tabletek) u dveří, a hned bude mít jasno, kolik má uvnitř dětí, který učitel a jaký předmět tam učí. Zdá se, že i kantory tedy budou muset očipovat. (A školníka.) 

Žákovský čip bude spojený s elektronickou žákovskou knížkou, takže škola, třeba třídní učitel, ale taky rodič bude ihned vědět, on-line vědět, že synek dostal pětku. Objeví se mu to na mobilu. Bude moct rovnou vletět do školy a buď si podat dítě, nebo kantora, který mu kouli uštědřil. 

Ministerstvo touží po registru učitelů. Ideální řešení je zase on-line. I učitel, pokud bude mít čip, bude totálně sledován. Kdy vešel do třídy, kdy do sborovny, kdy do kabinetu. S kým je v kabinetu. S kterou kolegyní, s kterým žákem. 

Jaké tresty budou za ztrátu či úmyslné zničení čipu? Doživotní vyřazení z elektronické evidence? Tedy ze společnosti? 

George Orwell by zíral. Velký bratr je proti vizím ministerstva školství a vysílacímu čipu hadr, žabař. Bude fascinující sledovat souboj školských úředníků a jejich IT expertů třeba s teenagery-hackery, kteří se jim budou nabourávat do elektronických třídnic, výkazů známek, docházky a do dalších evidencí. 

Taky bude zajímavé sledovat, nakolik si česká společnost cení svobody. Jestli rodiče dětí na základní, případně střední škole dovolí elektronickým školometům očipovat jejich děti a on-line sledovat každý jejich pohyb. 

Doufejme, že si matky a otcové svobody cení a řeknou tomu elektronickému četníkovi Ne. Dřív jsme měli děti čiperné. Teď budou čipové. 

Autor:  Martin Fendrych
Pořad: Glosa  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-sobota 06:33  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 31. prosince  2015       rubrika: Glosa

  Petr Vizina: Dnes naposled

  Ona byla tmavovlasá, okatá, ze severu Moravy, s proříznutou pusou. Její oblíbená sprostá slova se sem takhle po ránu nehodí, ale Jana je používala jako citoslovce a bylo v nich tolik citu - vůči muzikantům, kterým pořádala...

   
 • 30. prosince  2015       rubrika: Glosa

  Karel Sedláček: Americké referendum

  Některé státy využívají referendum jako doplněk voleb v systému zastupitelské demokracie. Například každé americké volby doprovázejí také místní lidová hlasování. Voliči dávají najevo svůj názor a pomáhají svým voleným...

   
 • 23. prosince  2015     Audio  rubrika: Glosa

  Ivan Hoffman: Zachraňování křesťanů

  Vláda odsouhlasila přesídlení 153 iráckých křesťanů, kteří jsou na útěku před Islámským státem. V situaci, kdy je u nás devět lidí z deseti proti přijímání uprchlíků hlásících se k islámu proto, že se hlásí k islámu,...

   

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace