Kobra a králíček. Vladimír Mečiar a Petr Pithart

Po volbách v červnu 1990 nastoupili do funkce předsedy české vlády právník a historik Petr Pithart za Občanské fórum - Foto: Fotobanka Profimedia,  Empresa Media

Po volbách v červnu 1990 nastoupili do funkce předsedy české vlády právník a historik Petr Pithart za Občanské fórumFoto: Fotobanka Profimedia, Empresa Media

Po volbách v červnu 1990 nastoupili do úřadu dva národní premiéři: právník a historik Petr Pithart za Občanské fórum jako předseda české vlády - ten pokračoval ve funkci, do které byl jmenován několik měsíců předtím.

A právník Vladimír Mečiar za Veřejnost proti násilí jako premiér slovenský - ten vykonával v prvním půlroce 1990 funkci slovenského ministra vnitra.  

Dvojice mužů, v mnohém protikladných. Petr Pithart jako přemýšlivý intelektuál, prakticky neustále reflektující své politické kroky a Vladimír Mečiar jako impulzivní a stále více populistický politik. 

V období jejich vlády pak začalo stále více dozrávat odlišné politicko-společenské nastavní obou hlavních národů federace. Česká společnost, která slovenský problém dlouho nebrala příliš vážně a spíše než česky cítila prostě československy versus společnost slovenská, prahnoucí po emancipaci a hledající pro tento proces adekvátní podobu (přičemž úplná samostatnost to většinově dlouhou dobu nebyla).  

Vladimír Mečiar jako impulzivní a stále více populistický politik - Foto: Fotobanka Profimedia,  Martin Pekárek / CNC

Vladimír Mečiar jako impulzivní a stále více populistický politikFoto: Fotobanka Profimedia, Martin Pekárek / CNC

Vznik HZDS 

Období červenec 1990 – duben 1991, kdy byl Vladimír Mečiar odvolán z funkce slovenského premiéra, bylo naplněno nejenom řadou nově přijatých zákonů, nejrůznějších jednání a zahájení tržní reformy, ale také posunu uvnitř slovenské společnosti (a následně i české), co se týče státoprávního uspořádání. 

V první fázi to pak – na slovenské politické rovině - vyvrcholilo rozpadem Veřejnosti proti násilí, tj. odchodem Vladimíra Mečiara a jeho stoupenců. Ti nejprve založili platformu VPN – Za demokratické Slovensko, která se později přeměnila na samostatné Hnutí za demokratické Slovensko. Vladimír Mečiar pak byl v dubnu 1991 zbaven funkce slovenského premiéra.  

V pořadu jsou – z archivních snímků Českého rozhlasu - použity nahrávky projevů obou premiérů, ukázky z jejich rozhovorů i vzpomínek a rovněž úryvky z odborné historické literatury. 

Autor:  Pavel Hlavatý
Pořad: Historie Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: sobota 20:33, repríza neděle 08:34,  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace