Lovci zapomenutých pokladů

Milan Černý předvádí svůj detektor v parku na Proseku - Foto: David Hertl

Milan Černý předvádí svůj detektor v parku na ProsekuFoto: David Hertl

V České republice leží pod zemí nepřeberné množství předmětů – a políčeno na ně mají tisíce nadšenců. Stačí jim k tomu zařízení do jedné ruky: detektor kovů.

Největší je šedá zóna

Na první pohled to vypadá jako česká verze známé filmové pohádky pro velké kluky o slavném archeologovi, doktoru Henry Jonesovi juniorovi. Rozdíl je v tom, že slavný „Indiana“ byl vystudovaným archeologem, ovládajícím kromě dějin pravěkých civilizací také více než dvě desítky jazyků. 

 

Jsou archeologové a majitelé detektorů kovů nepřátelé? Co všechno lze v Čechách nalézt pod zemí? Kdo smí a kdo nesmí předměty vyzvedávat? Uvažují archeologové, muzejníci a i jeden majitel detektoru kovů. Pořad připravil David Hertl.

Vložit na svůj web

Současní čeští „lovci pokladů“ zpravidla profesionálními archeology nejsou, zato mají velmi moderní techniku a téměř neomezené pole působnosti, jen částečně ohraničené zákonem. 

Hodiny procházejí a svými detektory „luxují“ vytipované lokality a odnášejí si občas předměty, které by mohly být ozdobou muzejních sbírek. A taky se stanou – ale ne vždy. 

Skupina „detektorářů“ se totiž dělí na velké množství různě zabarvených podskupin: „Na jedné straně jsou to ti, kteří spolupracují s muzei a s archeology a postupují často i ve shodě s institucemi. 

Zachráněné unikáty – předměty, které se do Archeologického ústavu Akademie věd dostaly díky spolupráci archeologů s detektoráři - Foto: David Hertl

Zachráněné unikáty – předměty, které se do Archeologického ústavu Akademie věd dostaly díky spolupráci archeologů s detektorářiFoto: David Hertl

Na druhé straně jsou profesionální vykradači archeologických lokalit, kteří jsou schopni během jediné noci zdevastovat místo, na kterém archeologové teprve chtěli něco objevit. 

A mezi těmito dvěma póly je mimořádně široká šedá zóna, do které spadají lidé, kteří občas něco zajímavého najdou a občas něco odevzdají muzeu. Ale jaký je podíl toho, co odevzdají, a toho, co si nechají, to je záhadou. 

Zpravidla v tomto případě platí, že charaktery se lámou úměrně hodnotě nálezu,“ uvažuje Jan Mařík z Archeologického ústavu Akademie věd v Praze, kde je zástupcem ředitele pro památkovou péči a legislativu. 

Tajemství jihočeského meče

Jedním z posledních takových velkých objevů se média zabývala v červenci loňského roku. Byla to událost s parametry senzace: Veřejnosti byl představen raně středověký meč, který jeden z hledačů s detektorem objevil v hustě zalesněných Píseckých horách v červnu 2012. 

Je to nález, odpovídající objevu příslovečné jehly v kupce sena: Koho by napadlo hledat uprostřed lesů, asi dvacet centimetrů pod povrchem země, půlmetrový železný meč, starý 800 let? 

Unikátní raně středověký meč, nalezený v Píseckých horách pomocí detektoru kovu - Foto:  Regionální muzeum Teplice

Unikátní raně středověký meč, nalezený v Píseckých horách pomocí detektoru kovuFoto:  Regionální muzeum Teplice

„Ano, jde o nález unikátní, který nemá v jihočeském prostoru obdoby,“ tvrdí Jaroslav Jiřík z Prácheňského muzea v Písku. „Můžeme se s jistou dávkou fantazie domnívat, že nositel meče se nějak zapojil do jakési neblahé události na lesní cestě mezi Pískem a Týnem nad Vltavou a že v podrostu ukrytý meč, ať již zcizený, či z obav před zcizením uschovaný v bezpečné vzdálenosti od cesty, si z důvodů jistě ne zrovna příjemných nedokázal vyzvednout. Na otázku, kdy k této události došlo, nedokážeme bohužel odpovědět,“ fantazírují historikové Jiří Košta, Jindřich Šteffl, Jiří Hošek a Michal Lutovský ve zprávě, kterou o objevu meče publikovali. 

Jedno je jisté: Archeologové by se asi nikdy k tak unikátnímu nálezu nedostali, nebýt právě lidí s detektory. Proč by šli naslepo kopat kamsi do lesa? 

Zamotaný příběh měl v tomto konkrétním případě šťastný konec, protože objevitel meče od samého začátku počítal s tím, že jej odevzdá muzeu. Po téměř roční anabázi přes severní Čechy se nakonec meč v Prácheňském muzeu skutečně ocitl. Jenže to je jen jeden příběh. 

V muzeích skončí jen část

Podobných objevů jsou denně desítky. Takzvaně „spolupracujících“ hledačů, kteří své nálezy odevzdávají do muzeí, je přitom jen část. Podle optimistických odhadů skončí v muzeích asi 5 procent předmětů, které majitelé detektorů vykopou – pesimistický odhad říká, že to není ani procento. 

Jan Mařík z Archeologického ústavu Akademie věd v Praze, kde je zástupcem ředitele pro památkovou péči a legislativu - Foto: David Hertl

Jan Mařík z Archeologického ústavu Akademie věd v Praze, kde je zástupcem ředitele pro památkovou péči a legislativuFoto: David Hertl

„Na internetu se objevují anonymní fotky souborů mincí nebo bronzových předmětů, které jejich nálezci prodávají. Nevíme kam, nevíme komu, nevíme za kolik. Ale co je nejhorší – většinou ani nevíme, odkud ty předměty pocházejí,“ říká archeolog teplického muzea Jindřich Šteffl. 

Pro archeology přitom nemá význam jen nalezený předmět – zlatá mince, bronzová spona nebo cokoli jiného – ale stejně důležité jsou i okolnosti nálezu: Kde k němu došlo, jak byly předměty uloženy, jaké střepy byly kolem nich… 

Archeolog dokáže se znalostí souvislostí většinou v zemi „číst“ daleko lépe a získat podstatně větší množství cenných informací, které mohou posunout naše znalosti o minulosti dál. Část hledačů zajímají ale jen ty cinkající kousky kovů… 

Vztahům archeologů a hledačů kovů, ať už spolupracujících nebo nespolupracujících, bude věnován další pořad z cyklu Historie Plus. 

Poslouchejte Historii Plus kdykoli nahoře v článku nebo v iRadiu.
 

Archeolog Jindřich Šteffl z Regionálního muzea v Teplicích při práci v Kostomlatech pod Milešovkou - Foto: David Hertl

Autor:  David Hertl
Pořad: Historie Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: sobota 20:33, repríza neděle 08:34,  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace