Soumrak bohů. Vladimír Mečiar a Václav Klaus

Vladimír Mečiar a Václav Klaus. Muži, kteří rozdělili Československo - Foto:  ČTK, Jaroslav Hejzlar

Vladimír Mečiar a Václav Klaus. Muži, kteří rozdělili ČeskoslovenskoFoto:  ČTK, Jaroslav Hejzlar

Výsledek červnových volebv roce 1992 potvrdil trend výzkumů veřejného mínění z prvního pololetí téhož roku.

Debakl profederálních sil na Slovensku, kde výrazně zvítězilo levicové Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara s koncepcí „konfederačního“ uspořádání společného státu a vítězství pravicové a jasně profederální ODS Václava Klause v českých zemích jednoznačně definovalo situaci.  

Hlavní postavy dramatu byly zvoleny. Vladimír Mečiar a Václav Klaus byli oba politickými politiky, pro nepolitickou politiku ostatně nebylo v této napjaté situaci místo. Oba měli jasnou politickou koncepci, ovšem tyto koncepce nebyly kompatibilní.  

Vzhledem k tomu, že slovenská představa konfederace byla jako základ společného státu právním nesmyslem (sám Mečiar byl přitom právník), došlo poměrně rychle k dohodě o rozdělení státu, a to bez částí společnosti opakovaně požadovaného referenda. Těžko ostatně vytvořit otázku, na kterou by se dalo odpovědět ano/ne v situaci, kdy si pod pojmem federace šlo představit poměrně široké spektrum někdy i zcela odlišných podob společného státu.  

Vladimír Mečiar a Václav Klaus. Dva muži, kteří rozdělili Československo - Foto:  ČTK, Jaroslav Hejzlar

Populisticko-mesianistické myšlení Vladimíra Mečiara a převážně ekonomické myšlení Václava Klause přitom velmi dobře symbolizovala odlišnou společenskou situaci v obou částech společného státu i jejich další směřování. Jednání o zániku Československa nakonec dopadla nad očekávání dobře - situace v tehdejší Jugoslávii byla nesporně mementem - a svou pozitivní roli hrál také fakt, že oba klíčoví politici byli tvrdými pragmatiky. 

V pořadu jsou použity úryvky z dokumentů i odborné historické literatury, ukázky z archivních snímků Českého rozhlasu (konkrétně z projevů a vystoupení obou premiérů) i citace z jejich rozhovorů a vzpomínek. 

Autor:  Pavel Hlavatý
Pořad: Historie Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: sobota 20:33, repríza neděle 08:34,  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace