Zákony doženou i sdílenou ekonomiku, i když se bez nich obejde, říká analytik

4. říjen 2017

Půjčování vlastního bytu nebo auta cizím lidem za peníze je stále populárnější, a to po celém světě. Sdílená ekonomika je možností výdělku pro miliony lidí, ale také noční můrou pro berní úřady nebo provozovatele tradičních živností jako jsou hoteliéři nebo taxikáři. Právě ti v pondělí protestovali na pražském Letišti Václava Havla proti stále populárnějšímu Uberu. Taxikáři i mnozí politici argumentují tím, že řidiči Uberu nemají zkoušky ani dostatečně prověřené vozy a neplatí daně.

„V daních vidím problém, Uber využívá infrastrukturu, která se právě za ně staví. Naopak tlak na kvalitu řidiče je u Uberu mnohem vyšší, protože každého hodnotí zákazník. A když mají špatné hodnocení, tak to s nimi společnost řeší a případně jim pozastaví licenci,“ upozorňuje datový analytik Miroslav Esser.


Je otázkou času, kdy zákony vývoj ve sdílených službách doženou, aby i z nich lidé odváděli daně. Sdílená ekonomika se ale dokáže bez regulace obejít.Miroslav Esser

Žádný model nemůže fungovat navěky, trh se mění. „Sdílená ekonomika je jen další změna, na kterou se někdo dokáže připravit, ale jiný zaspí a nakonec bude mít problém,“ dodává Esser. Sdílení se postupně objevuje v dopravě, bydlení nebo finančnictví a do budoucna se může objevit například i v energetice.

Kellnerův startup

Esser se jako spoluzakladatel společnosti Creative Dock podílel na založení platformy Zonky, která se prezentuje tak, že komkrétní lidé v ní půjčují jiným. Zdánlivě je ale v rozporu s konceptem sdílené ekonomiky fakt, že celý startup vlastní Homecredit Petra Kellnera. „Pokud bychom to vzali úplně dogmaticky, měli by asi Zonky také vlastnit lidé. Ale nevidím v tom problém, Airbnb nebo Uber také někdo vlastní,“ namítá Esser.

Miroslav Esser

„Na trhu jsou tři subjekty a všichni jsou spokojení. Jeden člověk si chce půjčit levněji, druhý má přebytečné peníze, které chce investovat, a třetí je spokojený provozovatel služby. Nevidím problém tam, kde není.“

Co všechno o vás ví stránky, které na webu navštěvujete? A k čemu jsou dobrá big data? Poslechněte si celé Interview Plus >>
autoři: ert , bum
Spustit audio