Ekonomický expert ČSSD: Daňová hranice 50 tisíc není definitivní. O návrhu budeme debatovat

„Je dobře, že máme ve straně mnoho názorů, jsme demokratickou stranou založenou na programu," říká Michal Pícl - Foto: Jana Přinosilová

„Je dobře, že máme ve straně mnoho názorů, jsme demokratickou stranou založenou na programu," říká Michal PíclFoto: Jana Přinosilová

Sociální demokraté chtějí ve svém volebním programu navrhnout zavedení čtyř daňových sazeb pro daň z příjmu fyzických osob, ty by rostly s výší výdělku. Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem. Pravicová opozice i vládní KDU-ČSL se návrhu brání. Komu by prospělo vyšší zdanění bohatších? „Rádi bychom pomohli až 99 procentům českých firem,” říká ekonomický expert ČSSD Michal Pícl, který je hostem v Interview Plus.

Do hrubého měsíčního příjmu 30 tisíc korun by měla podle návrhu ČSSD být daň 12 procent, u výdělku nad 50 tisíc korun měsíčně by mělo jít o 32 procent. Podle Sociálních demokratů by na tom mělo 90 procent zaměstnanců vydělat. 

„Není to trestání úspěchu, je to o solidaritě ve společnosti, která tím, že se zavedla jednotná sazba, vymizela. “
Michal Pícl

„Současný systém je nespravedlivý pro nízko a středně příjmové skupiny. Ten systém by měl být solidárnější, a proto jsme přišli s naším návrhem progresivního zdanění. Stejně tak jsme přišli s návrhem progresivního zdanění daně z příjmu právnických osob, rádi bychom podpořili malé a střední podniky, start-upy, tak, aby v začátku měli nižší daňové zatížení. Rádi bychom pomohli až 99 procentům českých firem,” odpovídá Pícl na otázku, proč je v Česku nutné měnit daně.  

Když někdo vydělává 36 tisíc korun a více, tak pro něj nový návrh výhodný nebude. „Tak to prostě je,” říká k tomu ekonom a poukazuje na článek Stanislava Bilera. „Ten řekl zajímavou věc. Pokud my ve veřejném diskurzu připustíme, že se člověk, který má 50 tisíc se má špatně, jak můžeme pomoci těm, kteří jsou pod ním? Náš cíl není primárně ten, abychom lidem pomáhali daňově, ale chceme upozornit na to, že jsou v České republice velice nízké mzdy a firmy by měly lidem primárně přidávat na mzdách,” dodává.  

Bavili jsme se o tom, budeme se bavit 

Z ČSSD se k návrhu začínají ozývat kritické hlasy, například Echo24 vydalo článek s titulkem „Sobotka s progresivní daní couvá, kritika přichází i z ČSSD,” ve kterém jsou citovaní členové Sociální demokracie, kteří si nejsou jistí hranicí 50 tisíc korun.  

„Z ničeho necouváme, otevírá se diskuze uvnitř strany o tom, jestli nezvyšovat nebo nesnižovat pásmo. Je dobře, že máme ve straně mnoho názorů, jsme demokratickou stranou založenou na programu. Ve straně se o tom bavíme,” říká expert. 

„Máme své odborné komise, na této půdě tyto věci debatujeme. Samozřejmě to debatujeme i s našimi hlavními představiteli a budeme to debatovat dál. “
Michal Pícl

Neměli se o návrhu nejdříve bavit, a pak až jej představit veřejnosti? „Bavili jsme se o tom ve straně, na vedení, s našimi experty. Návrh jsme vykopli v dostatečném předstihu před volbami, abychom upozornili na to, jak nízké jsou v České republice mzdy. Také se o tom ve straně chceme ještě dále bavit, určitě to bude tématem na sjezdu a budeme mít také v červnu programovou diskuzi, kde bude finální podoba návrhu pevně ukotvena v našem programu,” odpovídá Pícl.  

Hranice padesáti tisíc korun hrubého pro nejvyšší daňovou sazbu tedy není definitivní. „Budeme o tom diskutovat ve straně. O tom, že upřednostňujeme progresivní zdanění, se bavíme dlouhodobě,” říká host.  

Motivace k odchodu 

„Nevím, co tím ČSSD sleduje. Jestli je jejich cílem vyhnat lékaře z České republiky, tak to se může podařit. Je to útok na vzdělané a pracovité lidi," řekl k návrhu ČSSD Milan Kubek - Foto: Šárka Ševčíková

„Nevím, co tím ČSSD sleduje. Jestli je jejich cílem vyhnat lékaře z České republiky, tak to se může podařit. Je to útok na vzdělané a pracovité lidi," řekl k návrhu ČSSD Milan KubekFoto: Šárka Ševčíková

Milan Kubek, prezident České lékařské komory, řekl „Nevím, co tím ČSSD sleduje. Jestli je jejich cílem vyhnat lékaře z České republiky, tak to se může podařit. Je to útok na vzdělané a pracovité lidi.” Podle Pícla odcházejí lékaři z Česka hlavně kvůli tomu, že jsou v něm nízké mzdy. 

„Pokud někdo chce odejít za vyšší mzdou, tak už dnes tu možnost má. K tomuto trendu náš návrh nepřispěje, protože pokud vaše motivace opustit rodinu a přátele závisí na tom, jaká je daňová sazba v zemi, tak mám pro vás špatnou zprávu, protože progresivní zdanění funguje všude v západním světě. Jednadvacet zemí Evropské unie má progresivní zdanění,” reaguje Pícl. 

Jak reálné jsou plány ČSSD? Co na návrh Sociální demokracie říkají ekonomové? A co říká expert na návrh Andreje Babiše? Poslechněte si celé Interview Plus s Michalem Píclem.  

Autor:  Michael Rozsypal, Vítek Svoboda
Pořad: Interview Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:34, repríza 16:34  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace