Jiří Fajt: Národní galerie nedokázala atraktivně prezentovat poklady svých sbírek

6. leden 2016

Národní galerie slaví letos 220. výročí existence. Jaké plány má česká pokladnice umění do budoucnosti? Daří se jí oslovit svými vizuálními sbírkovými klenoty širokou veřejnost? Jak by měla vypadat a fungovat moderní galerie?

„Dobrá galerie je ta, která má dobré návštěvníky,“ uvedl v pořadu Interview Plus ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Jedině taková galerie si dokáže svého návštěvníka najít, a udržet si ho, dodal.

Jak toho ale dosáhnout? „Vlastní program instituce je velice důležitý, galerie také musí prezentovat své sbírkové fondy na úrovni, musí mít atraktivní mezinárodní program krátkodobých výstav, ale nabízet i kvalitní veřejný prostor,“ tvrdí ředitel.

„Muzeum 21. století už není jen bílou místností s exponáty. Jde i o vytvoření prostředí, které bude inspirativní, bude sloužit k setkávání s přáteli a kolegy, a které bude motivovat diskuze nad celospolečenskými tématy, která přesahují vizuální scénu.“

Základní předpoklad k úspěchu už Národní galerie má, soudí Fajt. „Tím je její sbírka. Ta je v evropském kontextu velmi kvalitní, má silné profilové soubory, včetně velice zajímavé části sbírky klasické moderny, tedy výtvarné tvorby přelomu 19. a 20. století.“

„To, co ale teď musíme učinit, je dát vědět, že takovéto soubory vůbec máme. Musí se změnit způsob prezentace sbírek. Chceme opustit tradiční a antikovaný způsob prezentace českého a evropského umění,“ představil plány do budoucna ředitel.

Nové vedení také velice intenzivně pracuje na změně marketingové tváře instituce. Proč? „Když jsem si dělal průzkum, zjistil jsem, že řada lidí vůbec neví, co to Národní galerie je nebo kde sídlí jaké její sbírky,“ konstatoval Fajt.

„A to i přesto, že Národní galerie má opravdu ikonické kusy jakými je dílo Albrechta Dürera, řadu kusů od Pabla Picassa a tak dále.“

Národní galerie postrádá silný vizuální styl, tvrdí její šéf. „Proto se dnes bavíme nad zadáním nové vizuální identity instituce včetně revitalizace loga.“

„Národní galerie nedokázala prezentovat a komunikovat s veřejností ty poklady, které skrývá, a nedokázala je atraktivním způsobem lidem představit,“ kritizoval minulost i naznačil budoucí směřování Národní galerie Jiří Fajt.

autoři: oci , Michael Rozsypal
Spustit audio