Kolem zákona o evidenci tržeb se vytváří legislativní chaos, říká Jan Rambousek

18. listopad 2016

Celkem 18 miliard korun ročně navíc do státní kasy. Takový bude podle ministra financí Andreje Babiše, předsedy hnutí ANO, přínos elektronické evidence tržeb, až se tato povinnost plně zaběhne. Za 14 dní začne platit zatím jen pro pohostinství a hotely. Co vše to pro podnikatele znamená?

„Pro podnikatele to znamená, že v okamžiku, když přijímá hotovostní platbu i platbu kartou, tak musí přímo v ten okamžik vystavit klientovi nebo odběrateli zboží pokladní doklad. Na tom je speciální kód, který vygeneroval server ministerstva financí, s nímž se jeho kasa spojila,“ vysvětluje daňový poradce a zakládající člen Unie daňových poplatníků Jan Rambousek.


Byl bych velice kritický ke kvalitě zákona. Neobsahuje plno věcí, které měl obsahovat. Zákon třeba obsahuje pojem, že musíte uvádět částku, ale objevily se spory o tom, zda když přijmu 20 euro, tak jestli částka má být 20, nebo jestli má být přepočítána kurzem. V pokynech ministerstva financí se již dozvídáme, že má být částka přepočtena, ale to jsou zásadní věci, které by měl zákon obsahovat. Dochází k legislativnímu chaosu, který se stále vytváří, zákony se přestávají respektovat a jsou nahrazovány pokyny ministerstva financí. JAN RAMBOUSEK

Podle něho ubydou podnikatelé, ale ne z toho důvodu, že by se báli, že se přijde na nějaké jejich krácení daní, ale proto, že je to pro ně další byrokratická zátěž. Navíc, plátci DPH byli v nedávné době podle jeho názoru zatíženi byrokracií kolem kontrolního hlášení, teď by jim přibyly povinnosti kolem EET. Ze svého okolí tak uvádí několik příkladů lidí, kteří raději své podnikání ukončí.

Možné problémy pronajímatelů

Jan Rambousek je také přesvědčen o tom, že zákon není dostatečně kvalitní, protože nejasnosti vysvětlují pokyny ministerstva financí. Mohlo by tak dojít i k soudním sporům v tom smyslu, že v zákoně něco uvedeno není a povinnost upravuje pouze metodický pokyn ministerstva.

S EET se pojí různé nejasnosti – jeden příklad uvedl i Rambousek. Elektronické evidenci tržeb například nepodléhají příjmy z pronájmu, takže se někteří ubytovatelé snaží přejít do pronajímání, aby se EET vyhnuli. „Mám informaci, že příští týden by měla vyjít informace ministerstva financí, která popisuje, co je ubytování a co pronájem, a do kategorie ubytování spadne velká většina činností, která byla doposud považována za pronájem. Takže díky informací se lidé týden předtím, než EET začne platit, dozvědí, že nedělají pronájem, jak si mysleli, ale už za týden mají své tržby evidovat, protože je jejich činnost podle ministerstva financí chápána jako ubytování.“

Jak pružně ministerstvo financí řeší nejasnosti kolem EET? A proč někteří podnikatelé nedostanou slevu na dani ve výši 5 000 korun? Poslechněte si celé Interview Plus s Janem Rambouskem >>

autoři: bum , jpr
Spustit audio