Korda: Ve zrušení Mečiarových amnestií jsem nevěřil. A v potrestání viníků nevěřím ani teď

13. duben 2017

V roce 1995 zavlekli únosci syna tehdejšího slovenského prezidenta Michala Kováče do Rakouska. Po dlouhých 22 letech nyní svítá naděje na vyjasnění okolností únosu a potrestání viníků. To dosud znemožňovaly amnestie udělené někdejším premiérem Vladimírem Mečiarem v roce 1998, kdy vykonával některé prezidentské pravomoci.

Poslanci ale nedávno schválili novelu ústavy, která otevírá cestu ke zrušení amnestií. Dnes ji podepsal i slovenský prezident Andrej Kiska. „Je to významný krok, kterým se otevírá cesta ke spravedlivému potrestání viníků. Přestože já osobně tomu příliš nevěřím,“ říká slovenský novinář Eugen Korda.

„Tento ústavní zákon automaticky půjde na Ústavní soud, kde je polovina soudců Mečiarovými nominanty. Dokonce tam jsou dva bývalí poslanci, kteří v době únosu byli členy Hnutí za demokratické Slovensko,“ dodává.


Dejme tomu, že se obnoví soudní proces. Dokážete si ale představit, co se stane poté? Za Mečiarem, Lexou a dalšími jsou miliardy eur. A ti lidé budou schopní udělat cokoli, jen aby nebyli odsouzení. Dokážu si přestavit, že si některé soudce koupí. Miliardám se těžko odolává.Eugen Korda

Fico podlehl průzkumům

Podle Kordy tedy není vůbec jisté, jak se Ústavní soud zachová: „Neumím si představit, že by našli odvahu zákon odmítnout, tlak veřejnosti je příliš silný. Mohou to ale udělat tak, že o zákonu nebudou hlasovat, takže ten po 30 dnech bude platit. Ale to soudu otevírá možnost, aby se k němu po letech vrátil a prohlásil ho za neústavní.“

Proti zákonu se dlouho stavěl i slovenský předseda vlády Robert Fico. V minulosti tvrdil, že Mečiarovy amnestie jsou sice nemorální, ale z právního hlediska s nimi nelze nic dělat. Zákon byl ovšem přijat jako kompromis mezi vládou a opozicí, proč tedy premiér změnil názor?

Vladimír Mečiar

„Hlavním důvodem je tlak veřejnosti a průzkumy, které si jeho strana nechává pravidelně zpracovávat. A premiér Fico řadu klíčových rozhodnutí dělá právě na základě průzkumů veřejného mínění,“ domnívá se Korda. Dalším motivem jsou podle něho chystané protikorupční demonstrace, kterým tímto Fico chtěl vzít jedno z témat.

Na Kováče ml. byl vydán zatykač

Únos Michala Kováče ml. je podle Kordy dokonale vyšetřen: „Vyšetřovací spis je sice tajný, ale je k dispozici na internetu. Jsou známa jména únosců, řídících důstojníků i těch, kdo únos nařídili vykonat. Dokonce se v něm mluví i přímo o Vladimíru Mečiarovi.“


Cílem únosu bylo donutit prezidenta Kováče, se kterým měl Mečiar velmi napjaté vztahy, aby odstoupil – syna unesli proto, aby přes něj otce vydírali. Tehdy se jim ale prezident postavil a začal bránit nejen svého syna, ale i slovenskou demokracii. Únos proto Mečiarovi uškodil nejen v zahraničí, ale i doma.Eugen Korda

„Samotný únos probíhal tak, že Kováče ml. kousek za Bratislavou zastavili, vyvlekli ho z auta, zbili a paralyzérem mu dávali elektrické šoky do pohlaví. Následně ho opili a odvezli do Rakouska, kde ho omámeného nechali ležet před policejní stanici. Policisté ho našli, odvezli do nemocnice a následně putoval do vězení ve Vídni,“ shrnuje obsah spisu novinář.

„Na Kováče ml. skutečně byl vydán zatykač, rakouské úřady ho ale nemohli do Německa vydat, protože byl odvlečen násilím. Byl proto vrácen zpět na Slovensko, odkud chtěl odjet k soudu do Německa, ale nemohl, protože měl zadržený pas. Prezident Kováč mu proto musel udělit v jiném trestním stíhání milost a teprve poté mohl být v Německu zproštěn,“ přibližuje Korda.

Jak Mečiarovu éru vnímá dnešní Slovensko? Byl únos prezidentova syna ojedinělým případem? Jakou pověst má Slovenská informační služba? Poslechněte si celé Interview Plus >>
autoři: ert , bum
Spustit audio