LSD, dechovka a ovesné vločky. Před 50 lety Beatles vydali přelomového Seržanta Pepře

1. červen 2017

Před 50 lety, 2. června 1967, se na americký trh dostalo osmé studiové album skupiny The Beatles. Tou dobou už měla deska Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band za sebou týden v prodeji v Británii a měla našlápnuto k velkému úspěchu. Dodnes je Seržant Pepř považován za jednu z přelomových nahrávek v historii populární hudby.

Beatles mezi lety 1963 a 1970 vydali celkem 12 studiových alb a podle hudebního publicisty Josefa Vlčka by Seržant Pepř v pomyslném žebříčku zaujal první místo: „Dá se říci, že rok 1967 byl vrchol kreativity nejen Beatles, ale celé té hudební generace.“

Ze starého nové

Je vůbec možné album zařadit do nějaké hudební kategorie? „Ono se to mění. Heavy metal z roku 1970 je dnes označován za hard rock. Seržanta Pepře jsme tehdy považovali za rockovou nebo popovou avantgardu, dnes je to mainstream,“ podotýká Vlček.

Na desce ve své době unikátním způsobem zazněly žestě nebo smyčcové nástroje. „Hned v úvodní skladbě například nastupuje dechovka, jak ji známe z pochodů Armády spásy – Paul McCartney je miloval. Smyčce a dechy už tehdy byly obvyklé, ale v podání Beatles to bylo něco úplně nového.“


Člověk má při poslechu pocit, že to je kombinace písniček, které dohromady něco sdělují. Vytváří zdání příběhu. Nikdo ale nikdy nepřišel na to, o čem ta deska vlastně je.Josef Vlček

Jistá investice

Album se natáčelo od listopadu 1966 do dubna 1967, což tehdy byla neobvykle dlouhá doba. Většina desek se tehdy točila tři dny, často ani to ne. „Odstartovalo to módu třeba i několikaletého nahrávání. Beatles Seržanta dělali nahodile. Udělali písničku a buďto ji vydali jako singl, nebo ji odložili a dali na desku. Seržant Pepř je vlastně to, co zbylo.“

Beatles si takto časově velkorysý přístup mohli dovolit, díky jejich slávě si nahrávací společnosti rády počkaly. „Nahrávání bylo velmi drahé, na tehdejší dobu stála velké peníze i příprava obálky. U Beatles ale byla jistota návratnosti,“ zdůrazňuje Vlček.

Beatles a drogy

Velkým tématem je otázka, jak moc desku ovlivnily drogy. Například jestli se ve skladbě Lucy in the Sky with Diamonds neskrývá zkratka LSD. „To tam asi je. Ale zase třeba u Good Morning Good Morning málokdo ví, že to byl začátek reklamy na ovesné vločky, která tehdy běžela v televizi. Různých náznaků, u kterých už neznáme kontext, je tam spousta,“ připomíná.

Josef Vlček

Se závislostmi to ve skupině bylo různé. „Myslím, že Lennon jel hodně v drogách, McCartney byl trochu opatrnější. Harrison možná něco zkusil, ale moc do toho nešel, protože ta jeho indická kultura byla o něčem jiném. A Ringo, ten byl úplně mimo. Nebylo to ale tak strašné jako u jejich kamarádů z Rolling Stones,“ popisuje.

Jak je možné, že se z na poslech náročné desky stal hit? Čím jsou Beatles pro dnešní hudební svět? Poslechněte si celé Interview Plus >>
autoři: ert , bum
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.