Miliardář Sehnal obnovuje ODA. „Babiš nám ukázal, že jde sloučit podnikání a politiku. Nečas je pro mě oporou,” říká

„Zjistili jsme, že žádná značka ODA nikdy zaregistrována nebyla. ODA jsme si zaregistrovali až my,” říká Sehnal - Foto: Jana Přinosilová

„Zjistili jsme, že žádná značka ODA nikdy zaregistrována nebyla. ODA jsme si zaregistrovali až my,” říká SehnalFoto: Jana Přinosilová

Občanská demokratická aliance byla v devadesátých letech alternativou pro pravicové voliče, kteří z nejrůznějších důvodů nechtěli dát hlas větší a mocnější ODS. Později ale ODA propadla a zmizela ze scény. Značku strany, jež byla součástí vládních koalic, se snaží oživit podnikatel a host Interview Plus Pavel Sehnal, který se tak stává dalším miliardářem mířícím do politiky.

Výhodou značky ODA je podle Sehnala to, že ji lidé nad 35 let znají a spojují si ji s pravicovou politikou. Sám míří do politiky, protože má pocit, že už nasbíral dost zkušeností ze své 25 let dlouhé kariéry podnikatele.  

„Petr Nečas pro mě pracuje už několik let. Musím přiznat, že si pana Nečase velmi vážím, že je nesmírně pracovitý, kultivovaný, zkušený. Je pro mě velkou oporou v procesu startování politického projektu.“
Pavel Sehnal

„Mnohdy člověk naráží na stát, na jeho nefunkčnost, zejména v oblasti komunální politiky. Dlouho jsme uvažovali, jestli bychom neměli přiložit ruku k dílu a pokusit se ten mnohdy špatně fungující systém změnit,” vysvětluje podnikatel, který předpokládá, že jeho strana půjde do letošních sněmovních voleb. 

ANO nebo NE 

„Před rokem a půl jsme začali vážně uvažovat o založení politické strany a hledali jsme pro ni vhodný název. Líbil se nám jeden, Nová Energie, ale ta zkratka NE by byla možná veselá, že by si občan mohl ve volební místnosti vybrat mezi ANO a NE. Nechali jsme to tedy jen pro obveselení posluchačů a pak jsme racionálně hledali, jak tu stranu pojmenovat,” říká Sehnal.  

Občanská demokratická aliance je známá politická značka z 90. let, kterou se rozhodl obnovit Pavel Sehnal (na snímku tehdejší logo)

Občanská demokratická aliance je známá politická značka z 90. let, kterou se rozhodl obnovit Pavel Sehnal (na snímku tehdejší logo)

Podnikatel mluví o tom, že se pravicové strany během času přesouvají do středu politického spektra, stranu ODA popisuje jako ryze pravicovou. „Mám spoustu přátel ve sportu, v muzice, kamarádů z jižních Čech, kteří mi mnohdy říkají: ,Pavle, my tady nemáme koho volit, žádná pravicová strana tu není dostatečně silná,‘” říká. 

Trump, Babiš a Sehnal 

První částí programu strany ODA, který má být podle Sehnala jednoduchý, bude přijetí eura. „Jako podnikatel vidím, že jsem-li třeba majitel tiskáren, tak kupuji papír za eura, barvu za eura, stroje za eura, energie se také řídí eurovou cenou,” vysvětluje svůj postoj Sehnal, který by jako politik chtěl Českou republiku, ve které by se mu dobře podnikalo. 

„Chtěli bychom hlavně uspět u komunálních volbách v příštím roce. Co se týká sněmovních voleb, myslím si, že je na místě být skromný.“
Pavel Sehnal

Andrej Babiš podle Sehnala podnikatelům ukázal, že jde sloučit podnikání a politiku. „Byť jsou tady v současné době nové skutečnosti, jako je tzv. lex Babiš, který se snaží omezit propojení mezi podnikatelem a politikem. V každém případě inženýr Babiš řekl ,ano, i podnikatel může vstoupit do politiky.‘ Dnes vidíme, že ať už je to pan Trump, Babiš nebo Sehnal, prostě lidé, kteří mají pravicové názory a podnikatelskou zkušenost, jsou v politice nějakým způsobem významní.” 

Daniel Kroupa, jeden ze zakladatelů původní ODA řekl, že si Sehnal pouze půjčil značku pro svůj podnikatelský projekt a porušil tím morální právo. Na to Sehnal reaguje tím, že původní ODA skončila s velkými dluhy. „Posledních deset let byla nefunkční, byl tam stanoven jakýsi likvidátor. Ověřovali jsme si s právníky, jestli tu značku můžeme převzít. Zjistili jsme, že žádná značka ODA nikdy zaregistrována nebyla. ODA jsme si zaregistrovali až my,” říká Sehnal. 

Kolik členů má nová ODA? Co na ni říkají její původní představitelé? Jak je to mezi Sehnalem a Čínou? Poslechněte si celé Interview Plus s miliardářem, který míří do politiky. 

Autor:  Jan Bumba, Vítek Svoboda
Pořad: Interview Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:34, repríza 16:34  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace