Průzkum: Češi jsou spokojení se svým životem. Starší generace myslí víc na sebe

22. únor 2017

Rozsáhlý průzkum týkající se kvality života a spokojenosti s vlastním osudem naznačuje, že hlavně mladí lidé se na život dívají radostněji. Platí to ale i pro starší generace?

„Dělící linie spokojenosti se životem se táhne kolem 35. roku věku. Generace Z a Y je významně spokojenější se svým životem ve všech oblastech. Do velké míry je to dané životním stádiem. Když je vám 20, tak od všech slyšíte, že máte život před sebou. V pozdějších obdobích naopak člověk přemýšlí tak, že nejlepší léta už prožil,“ říká Eva Králová z agentury Kantar TNS, která průzkum prováděla.


K největšímu propadu spokojenosti došlo v roce 2012, kdy Češi subjektivně vnímali vrchol ekonomické krize, a od té doby spokojenost zase narůstá. Ukazuje se, že poměrně přesně kopíruje ekonomický vývoj, většinou tak s dvouletým zpožděním.Eva Králová

Zúčastnilo se ho přes 5 tisíc respondentů ve věku 15-65 let vybraných tak, aby odráželi složení české populace.

Proč ale ve vzorku chybí nejstarší generace? „Jedná se o rozsáhlý výzkum vyplňovaný pomocí on-line dotazníku, který trvá zhruba dvě hodiny. A máme zkušenost, že pro starší lidi je problém ho vyplnit – relevance odpovědí i schopnost dojít až do konce klesá.“

Bydlet ve 30 u rodičů? Svoboda

„Nejmladší generace běžně cestuje a studuje v zahraničí, žijí v online světě. Hodně jí vystihuje slovo multi – dělat více věcí najednou, rychle, dynamicky. Nejrelevantnějším zdrojem informací jsou pro ně sociální sítě, které oproti tradičním médiím považují za svobodný prostor. Ale málo si uvědomují, že třeba Facebook také omezuje sdělení, ke kterým se dostanou.“

A jak na tom jsou dnešní třicátníci, tedy první porevoluční generace? „Bylo jim opakováno, že mají svobodu a možnosti, kterých musí využít. Ale nikdo jim neřekl jak. Tato generace je oproti té mladší více zadumaná, hledá smysl života a dlouhodobý úspěch. Na ten mladí tolik nemyslí, chtějí hlavně zazářit.“

Eva Králová

Třicátníci si také cení svobody a nezávislosti, ale na druhou stranu často dlouho žijí u rodičů. „Pro ně je to právě symbol svobody. Že si nenechali pověsit kouli na nohu v podobě hypotéky a investují do svých zážitků. Mají zkrátka jinou definici toho, co znamená vzít život do svých rukou.“

Svět bez návodu k použití

Starší generace věci obecně hodnotí nejskeptičtěji. „Porovnávala jsem to i se zahraničními výzkumy. Zatímco mladí Češi se od svých západních vrstevníků neliší, tak naše starší generace je jiná. Zažili většinu svého aktivního života za komunismu, museli se adaptovat na porevoluční období. A z vývoje byli často zklamaní.“


Spokojenost narůstá s tím, jak se lidé učí žít ve svobodě. Příslušníci starší generace zkrátka nedostali žádný návod na to, jak být úspěšný. A ne každému se to podařilo. Většina lidí je ale ráda, že žije ve svbodných časech.Eva Králová

„Lidé na Západě v mládí prožívali období hippies a důrazu na individualismus, tak u nás se vyplácela být obyčejný a stáhnout se do rodinného života. A to je na naší starší generaci vidět. Hodně investují do svého domu, zahrádky. Jsou fixovaní na místo, kde se cítí bezpečně.“

Naopak ve světě je tato generace velmi aktivní, cestuje a vzdělává se. „I tento trend u nás sledujeme, ale týká se menší části – asi 20 %. Než aby udělali novou střechu na chalupě, tak se jedou podívat do Ameriky, učí se cizí jazyky a tolik nešetří pro děti a vnoučata. Utrácejí víc za sebe.“

Jak souvisí štěstí a peníze? Znamenají automaticky větší spokojenost? Jak firmy pracují s podobnými výzkumy společnosti? Poslechněte si celé Interview Plus >>
autoři: ert , bum
Spustit audio