Sobotka měl odvolat Babiše už dávno. Ušetřili bychom si spoustu nechutností, říká šéf ODS

Občanští demokraté jsou vnímání jako euroskeptická strana, Fiala otevřeně mluví o tom, že by se Unie měla reformovat. Strana slibuje například odmítnutí uprchlických kvót. - Foto: Jana Přinosilová

Občanští demokraté jsou vnímání jako euroskeptická strana, Fiala otevřeně mluví o tom, že by se Unie měla reformovat. Strana slibuje například odmítnutí uprchlických kvót.Foto: Jana Přinosilová

Občanská demokratická strana slibuje, že zjednoduší podnikání, omezí byrokracii a sníží daně. Klasické pravicové recepty v minulosti pomohly ODS stát se nejsilnější polistopadovou stranou. Po období kmotrů a pádu Nečasovy vlády se ale zdálo, že ODS politickou scénu buď opouští, nebo bude hrát okrajovou roli. Nyní jí průzkumy věští mnohem slibnější budoucnost.

Dva průzkumy z poslední doby, jeden od TNS Kantar a jeden od CVVM, naznačují, že by se ODS mohla stát druhou nebo třetí nejsilnější stranou v nové sněmovně. „Ambice máme velké, ale žádný z průzkumů nepřeceňujeme,” říká předseda ODS Petr Fiala, který byl hostem středečního Interview Plus. 

„Hrozí nám jednobarevná vláda Andreje Babiše, nebo vláda s podporou komunistů. To by pro mě znamenalo pád na politické dno. “
Petr Fiala

„Hrozí nám jednobarevná vláda Andreje Babiše, nebo vládu s podporou komunistů. To je něco, co by pro mě znamenalo pád na politické dno. O to víc je potřeba, aby byla ODS silná a mohla tomu zabránit,” dodává. 

„Kdo nám tady sliboval, že bude vyrovnaný rozpočet? Andrej Babiš. Jaký máme rozpočet? Na příští rok se předkládá rozpočet s deficitem 50 miliard korun, což pokládám za neuvěřitelné," říká Fiala v Interview Plus - Foto: Martin Svozílek

„Kdo nám tady sliboval, že bude vyrovnaný rozpočet? Andrej Babiš. Jaký máme rozpočet? Na příští rok se předkládá rozpočet s deficitem 50 miliard korun, což pokládám za neuvěřitelné," říká Fiala v Interview PlusFoto: Martin Svozílek

Současná vláda se hodnotí jako úspěšná, roste ekonomika, rostou platy, loňský rozpočet skončil přebytkem. Zbývá ODS, jako opoziční straně, prostor pro kritiku? „Nám určitě nepřibývá podpora jen proto, že kritizujeme vládu. Přibývá, protože nabízíme alternativu. A prostoru pro kritiku je dost. Vláda tady vytvořila mlhu. Česko prochází obdobím ekonomického růstu a oni tady vytvořili mlhu, že je to zásluha vlády. Není to pravda,” odpovídá Fiala.  

„Kdo nám tady sliboval, že bude vyrovnaný rozpočet? Andrej Babiš. Jaký máme rozpočet? Na příští rok se předkládá rozpočet s deficitem 50 miliard korun, což pokládám za neuvěřitelné. Ještě slyšíme od nového ministra financí, že kasa je prázdná, a že když dá dohromady všechny požadavky členů vlády, je to dalších 97 miliard navíc,” říká předseda ODS. 

Ušetřili bychom si nechutnosti 

Z postu ministra financí musel odejít předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Důvody, kvůli kterým odstoupil, tedy kauza korunových dluhopisů nebo nahrávky jeho rozhovorů s novinářem Mladé fronty DNES, vytáhla na světlo podle Fialy ODS. 

„Bohuslav Sobotka jednal velmi pozdě, až pod tlakem opozice a veřejnosti. Kdyby jednal dřív, ušetřili bychom si spoustu nechutností, které jsme na politické scéně zažili. “
Petr Fiala

„Občanská demokratická strana říkala, že není možné, aby člověk, který nevysvětlí nejasnosti kolem svého majetku, byl dál ve vládě. My jsme říkali, že není možné, abychom se nevyrovnali s obsahem zveřejněných nahrávek, protože Andrej Babiš říkal veřejnosti, že neovlivňuje svoje média, a tady se jasně ukázalo, že ovlivňoval,” tvrdí host. 

„Ty důvody byly pro nás už dávno pádné. Mnoho měsíců před tím jsem vyzýval pana premiéra, aby odvolal Andreje Babiše z vlády. Bohuslav Sobotka jednal velmi pozdě, až pod tlakem opozice a veřejnosti. Premiér měl jednat daleko dřív, ušetřili bychom si spoustu nechutností, které jsme na politické scéně zažili,” myslí si Fiala.  

Nehumánní kvóty 

Občanští demokraté jsou vnímání jako euroskeptická strana, Fiala otevřeně mluví o tom, že by se Unie měla reformovat. Strana slibuje například odmítnutí uprchlických kvót. Ty byly odsouhlaseny kvalifikovanou většinou a podle regulí Evropské unie. 

„Česká republika neměla akceptovat přehlasování v Radě, od počátku jsme měli postupovat co nejrazantněji, to znamená využít všechny politické a právní kroky proti kvótám. Nejde o nedostatek solidarity, Česká republika je připravena pomáhat s řešením migrační krize. Kvóty ale nejsou řešení, kvóty jsou od počátku nefunkční, špatný prvek,” tvrdí Fiala.  

Kvóty jsou podle předsedy ODS nehumánní. „Posíláte lidi do zemí, kam nechtějí, ty země je nechtějí. Je to porušení jak suverenity, tak elementární lidskosti. Toto je princip, který je nutný jednoznačně odmítnout, v tomto má vláda naši podporu,” říká předseda Občanské demokratické strany.  

Je ODS pro vystoupení Česka z Evropské unie? Je reálné zrušit EET? Představí ODS svého prezidentského kandidáta? Poslechněte si celé Interview Plus s Petrem Fialou.
Autor:  Jan Bumba
Pořad: Interview Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:34, repríza 16:34  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace