Úspěch Ledecké a Sáblíkové otevřel debatu o státní podpoře. Česko nepřipravuje talentům odpovídající podmínky, říká náměstek

21. únor 2018

Ester Ledecká a Martina Sáblíková patří mezi největší české hvězdy letošní olympiády. Obě si vydřely úspěch mimořádným nasazením a oddaností sportu. Zároveň ale obě musely ve svých kariérách postupovat hodně na vlastní pěst, s podporou svých nejbližších. Rychlobruslařka Sáblíková nemá ani kde v Česku pořádně trénovat. Jak úspěšné reprezentantky a reprezentanty podporuje český stát? „Úspěch nás musí vést hlavně k tomu, abychom se zamysleli nad systémem státní podpory sportu,” říká náměstek ministra školství pro sekci sportu Karel Kovář, který je hostem Interview Plus.

Náměstek Kovář považuje českou výpravu na olympijské hry za mimořádně úspěšnou. „Nečekali jsme některé úspěchy, překvapili biatlonisté, největším překvapením byla určitě zlatá medaile Ester Ledecké. To ohromilo celý svět a je to asi největší příběh letošní olympiády,” říká.

Do jaké míry má český stát nárok připisovat si podíl na těchto úspěších? „Česko vynakládá prostředky na podporu sportu prostřednictvím rezortních sportovních center a sportovních svazů. Směřuje je jak na podporu talentované mládeže, tak reprezentantů. Nicméně, pro určitá sportovní odvětví nemáme v Česku sportoviště a podmínky. Neumíme na úrovni dotačních pravidel připravit takové podmínky, které by tito talenti měli v zahraničí,” odpovídá náměstek.


Musíme udělat priority ve sportech, které chceme podporovat, které propagují Českou republiku.Karel Kovář

Krkolomná cesta na vrchol

Kovář upozorňuje na to, že se dotační prostředky navyšují až na základě úspěchu a že za Sáblíkovou a Ledeckou stálo na začátku snažení jejich okolí a rodina, nikoliv stát.

„Jejich cesta na vrchol byla asi velmi krkolomná. Velmi si cením jejich cílevědomosti a vůle celého jejich týmu. Vím, že když se teď dostaly na tuto úroveň, je podpora už dostatečná,” říká.

„Otázkou je spíše to, jak podporovat výchovu talentů ve věku mezi 15 a 20 lety, než se sportovci na světovou úroveň dostanou, než si jich všimnou sponzoři a média. Než systém státních dotací zásadním způsobem navýší prostředky,” myslí si náměstek.

Bohatí rodiče

Úspěch Ester Ledecké je nyní nejsilnějším momentem olympiády, bez unikátních možností rodinné podpory by na zlatou medaili nejspíš nedosáhla. Musíme se tedy spoléhat na to, že tu bude vždycky rodič?

„Ten úspěch nás musí vést hlavně k tomu, abychom se zamysleli nad systémem státní podpory sportu a nad tím, kteří sportovci ze kterých odvětví v poslední době byli úspěšní, jaká do nich směřovala podpora. Musíme udělat priority ve sportech, které chceme podporovat, které propagují Českou republiku,” odpovídá Kovář, podle kterého je nutné diferencovat státní podporu.

Snowboardistka Ester Ledecká

„Jsme schopní udělat i individuální podporu, nemusí to vždy směřovat do celých sportovních odvětví. Český svaz lyžařů má spoustu odvětví, řada z nich je úspěšných. Měli bychom říct, která odvětví budeme dlouhodobě podporovat, vytvářet podmínky pro kvalitní trenéry a dostatečné množství talentovaných dětí,” tvrdí náměstek.


V prostředcích, které směřují ze státu, není příliš zohledněno specifikum a náklady sportovního odvětví.Karel Kovář

Začínáme jednat

V současnosti skládá stát podporu sportovců z několika pilířů. „Obě sportovkyně jsou v rezortních sportovních centrech, obě podporuje svaz, obě jsou v podpůrném programu Českého olympijského výboru. To jsou tři základní zdroje, kam putují státní prostředky. Potom se o ně stará agentura, která přináší komerční zdroje,” vyjmenovává Kovář.

„V prostředcích, které směřují ze státu, není příliš zohledněno specifikum a náklady sportovního odvětví. Jsem rád, že úspěch diskuzi otevírá, již jsme o tom začali první jednání,” říká náměstek ministra školství pro sekci sportu.

autor: bum
Spustit audio