Význam zprávy OLAFu se přeceňuje, myslí si nejvyšší státní zástupce Zeman

Podle Pavla Zemana se význam zprávy OLAFu přeceňuje - Foto: Jana Přinosilová

Podle Pavla Zemana se význam zprávy OLAFu přeceňujeFoto: Jana Přinosilová

Pražské městské státní zastupitelství nedoporučilo ministerstvu financí zveřejnění zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování farmy Čapí hnízdo. Po prostudování ji státní zástupce postoupí policejnímu orgánu. Zpráva bude zařazena do vyšetřovacího spisu. Zveřejnění by podle mluvčí žalobců mohlo ohrozit trestní řízení.

„Orgány činné v trestním řízení se řídí vždy zákonem. Když jsem sledoval, co se stalo, když požádal policejní orgán a státní zastupitelství o vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání, tak se strhla mediální mela. Z velké části média říkala, že je dobře, že orgány činné v trestním řízení postupují tímto způsobem, aniž by kdokoliv znal spis,“ říká nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. 

Zdůrazňuje jeden z principů trestního řízení – neveřejnost přípravného řízení trestního. „Je-li určitá věc zařazena do trestního spisu a bude používána jako důkaz v trestním řízení, tak v tu chvíli to není věc, která by se veřejně prezentovala. Jde o to, že orgány činné v trestním řízení se řídí zákonem jako celkem, ne tím, co se kdy hodí a líbí,“ dodává Zeman. 

On osobně četl základní část zprávy bez příloh, ale odmítl mluvit o tom, jestli naznačuje nějaké pochybení. Zprávu poslal na příslušné městské státní zastupitelství a je na dozorovém státním zástupci a policii, aby zprávu vyhodnotili. 

Politický kontext? 

Neměli by se se zprávou OLAFu seznámit alespoň poslanci z mandátového a imunitního výboru, který bude projednávat vydání či nevydání poslanců Babiše a Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání? „Je to na dozorovém státním zástupci, ale já osobně se domnívám, že se s tím budou moci seznámit, když o to budou stát, a zřejmě to bude ve stejném režimu, v jakém se mohli seznámit s vyšetřovacím spisem,“ odpovídá nejvyšší státní zástupce. 

Pražské městské státní zastupitelství nedoporučilo ministerstvu financí zveřejnění zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAFu o vyšetřování farmy Čapí hnízdo - Foto: Filip Jandourek

Pražské městské státní zastupitelství nedoporučilo ministerstvu financí zveřejnění zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAFu o vyšetřování farmy Čapí hnízdoFoto: Filip Jandourek

Odmítl také politický kontext, tedy že by prodlužování hrálo do karet Andreji Babišovi, protože 10. ledna bude hlasování o důvěře. Zopakoval, že státní zastupitelství pořád postupuje podle trestního řádu. 

Význam zprávy OLAFu 

Podle Pavla Zemana se význam zprávy OLAFu přeceňuje: „Z kauzy se asi stalo politikum. Už když se čekalo na zprávu, tak jsem se tomu usmíval a říkal jsem si, že jsem zvědav, co se stane, až ta zpráva přijde, co tam bude tak převratného. Jestli vedete dva roky prověřování a pak dospějete do fáze, kdy zahajujete trestní stíhání, tak máte určité penzum informací.“ 

Premiér Babiš opakovaně tvrdí, že se jedná o účelovou kauzu. „Jestli má kdokoliv nějaké povědomí o tom, že kauza je uměle vykonstruovaná, nechť učiní příslušné podání a orgány činné v trestním řízení se tím budou zabývat,“ reaguje Zeman. 

Upadá důvěra Čechů v justici? Přeceňuje se v českém právním prostředí formální stránka řízení? A jaký je vztah nejvyššího státního zástupce s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO)? Poslechněte si celé Interview Plus >>
Autor:  Michael Rozsypal, Jana Přinosilová
Pořad: Interview Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:34, repríza 16:34  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace