Zapomeňte na trojvládí. Změna ve vedení dodá ČSSD novou energii, říká místopředseda Dolínek

Dolínek ještě před týdnem říkal ve vysílání rádia Impuls, že výměna předsedy a volebního lídra vůbec není na pořadu dne. Podle jeho slov se Sociální demokracie nemůže řídit jedním průzkumem, který ukáže padající preference - Foto: Jana Přinosilová

Dolínek ještě před týdnem říkal ve vysílání rádia Impuls, že výměna předsedy a volebního lídra vůbec není na pořadu dne. Podle jeho slov se Sociální demokracie nemůže řídit jedním průzkumem, který ukáže padající preferenceFoto: Jana Přinosilová

Pouhé čtyři měsíce před volbami prošla ČSSD otřesem. Pod tlakem padajících preferencí změnila strana svého volebního lídra, místo premiéra Bohuslava Sobotky tak kandidátku povede Lubomír Zaorálek. Stranu bude řídit ministr vnitra a první místopředseda Milan Chovanec. „Je to návrh, jak znovu nastartovat sociální demokracii,” říká místopředseda ČSSD, náměstek pražské primátorky a pražský volební lídr ČSSD Petr Dolínek, který byl hostem Interview Plus.

Dolínek ještě před týdnem říkal ve vysílání rádia Impuls, že výměna předsedy a volebního lídra vůbec není na pořadu dne. Podle jeho slov se sociální demokracie nemůže řídit jedním průzkumem, který ukáže padající preference. 

„Tohle je návrh, jak znovu nastartovat sociální demokracii, vdechnout ji novou energii. Trojvládí není, premiér je premiérem, ten má své povinnosti. “
Petr Dolínek

„Na tom stále trvám. I premiér Sobotka při odchodu řekl, že důvodů bylo více. Jeden z nich byl šířící se neklid ve straně, pocit, že členové ztrácejí elán, tah na bránu a vizi. To je důležité, nemůže to být jen podle průzkumů,” říká Dolínek. 

Trojvládí neexistuje 

Stranu teď reprezentují tři lidé - Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka. Není to pro voliče nesrozumitelné? „Žádné trojvládí v žádném případě neexistuje. V tuto chvíli máme premiéra, který má před sebou řadu úkolů. V příštích týdnech se má zvýšit minimální mzda, je potřeba schválit některé zákony v sociální oblasti. Je tam jasná mise. A není to nic neobvyklého, třeba Miloš Zeman dokončoval mandát v době, kdy byl volebním lídrem ČSSD jednoznačně Vladimír Špidla,” odpovídá náměstek. 

„I premiér Sobotka při odchodu řekl, že důvodů bylo více. Jeden z nich byl šířící se neklid ve straně, pocit, že členové ztrácí elán, tah na bránu a vizi,” říká Dolínek - Foto: Filip Jandourek

„I premiér Sobotka při odchodu řekl, že důvodů bylo více. Jeden z nich byl šířící se neklid ve straně, pocit, že členové ztrácí elán, tah na bránu a vizi,” říká DolínekFoto: Filip Jandourek

V případě Vladimíra Špidly šlo o dohodu, nikoliv o krizové řešení, přijímané před volbami kvůli nízkým preferencím. „Tady to není jen pod tlakem. Trojvládí není, premiér je premiérem, ten má své povinnosti. Vedle toho máme předsedu strany, Milana Chovance. Pak máme jasného lídra ve volbách a kandidáta na premiéra. Tam žádný problém není,” myslí si Dolínek. 

Od soboty se odpíchneme 

Reakce na krok ČSSD nejsou zdaleka jednoznačné, i zevnitř Sociální demokracie zaznívá kritika, že to nebylo šťastné řešení. Kritika zní i od výrazných a důležitých představitelů stany, například poslanec Antonín Seďa, který vede kandidátku ve Zlínském kraji, se k řešení vyjádřil negativně. 

„To jsou prvotní emoce, nechme to proběhnout. V sobotu máme programovou konferenci, na té jasně sdělíme náš program. Je samozřejmé, že se k tomu někdo vyjádří, na druhou stranu se dříve řada lidí vyjadřovala tak, že pan Sobotka už nemá být předsedou ČSSD,” říká místopředseda. 

Je to podle něj emocionálně náročná situace. „Přece jen byl pan Sobotka předsedou sociální demokracie, má řadu přátel. Berme to tak, že to k tomu patří. Od soboty se odpíchneme.” 

O čem pan Babiš sní 

Ze sociální demokracie zaznívá silná kritika i vůči kampani, kterou členové považují za v podstatě neviditelnou. Vadí jim, že neexistuje jasná dohoda o tom, jak by kampaň měla vypadat. „Mám pocit, že si někteří členové ČSSD nechali trošičku podsunout, že nemáme kampaň. Musíme si uvědomit, že do voleb jsou stále víc než čtyři měsíce. Nikdy v minulosti nikdo netáhl kampaň, která by trvala půl roku,” oponuje Dolínek. 

Hnutí ANO vede permanentní kampaň. „To, co jsme tam viděli, jsou tři billboardy o tom, o čem pan Andrej Babiš sní, toť vše. To není žádná předvolební kampaň. Představa, že bychom měli Českou republiku v červnu oblepenou plakáty a billboardy je nesmysl. Věci jsou připraveny,” tvrdí místopředseda ČSSD. 

Považuje Dolínek projekt Česko 20+ za úspěšný? Jaká je situace v pražské Sociální demokracie? Jak je Dolínek spokojený se systémem stranických primárek? Poslechněte si celé Interview Plus.
Autor:  Marie Bastlová
Pořad: Interview Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:34, repríza 16:34  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace