Bezmoc, pláč i zaťaté pěsti. Šlo zabránit okupaci Československa v březnu 1939?

Adolf Hitler na Pražském hradě, 15. 3. 1939 - Foto:  Bundesarchiv, Wikimedia Commons,  CC-BY-SA 3.0

Adolf Hitler na Pražském hradě, 15. 3. 1939Foto:  Bundesarchiv, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 3.0

Bezmoc, smutek, pláč i zaťaté pěsti. Tak vypadal, alespoň podle fotografií a vzpomínek pamětníků, mrazivý 15. březen 1939.

Zbytky původního Československa obsadila nacistická vojska a byl zřízen Protektorát Čechy a Morava pod „ochranou Německé říše“. Co to znamenalo po dlouhých šest let, netřeba opakovat. 

Ale opravdu nebyly o obsazení země dopředu žádné informace? V únoru roku 1936 obdržel František Moravec, jeden z klíčových důstojníků československé rozvědné služby, dopis, ve kterém bylo mimo jiné uvedeno: „Nabízím Vám své služby. (…) Máte-li zájem, odepište na adresu: Poštovní schránka č. 9, Chomutov. Pak sdělím podrobnosti. Karl.“ 

František Chvalkovský: „Té zprávě nevěřím.“ 

Pořad připravila a moderuje Ivana Chmel Denčevová, literárně spolupracoval Hynek Pekárek, režijně pořad vedl Michal Bureš. Hostem je historik Jiří Plachý.

O jaké služby se jednalo? A došlo k danému setkání? Nebyla to jedna z informačních cest, které upozorňovaly na možné obsazení země nacisty? A kdo vůbec byl ten proslulý agent A 54? Jaký byl jeho další životní a profesní příběh? Odhalila ho nacistická moc? 

Pár dnů před 15. březnem 1939 František Moravec navštívil jednání tehdejších členů vlády v Kolowratském paláci. Po jeho sdělení, že k obsazení státu dojde velmi brzy, mu tehdejší ministr zahraničí František Chvalkovský mimo jiné sdělil: „Té zprávě nevěřím. Mám informace, že v Berlíně je naprostý klid a nic nenasvědčuje přípravám nějaké násilné akce proti našemu státu.“ 

Německé jednotky vjíždí 15. března 1939 do Brna - Foto:  Bundesarchiv, Wikimedia Commons,  CC-BY-SA 3.0

Německé jednotky vjíždí 15. března 1939 do BrnaFoto:  Bundesarchiv, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 3.0

Byla to jistá dávka naivity, bohorovnosti, přehnané důvěry v Adolfa Hitlera nebo čirého amatérismu? To jsou otázky, které se objevují právě v těchto souvislostech. 

Zpráva o invazi 

Pouhý den před daným 15. březnem pak přichází Františku Moravcovi vzkaz od vojenského atašé československé legace v Berlíně plukovníka Hrona, že německá invaze se uskuteční následujícího dne. Svůj vzkaz plukovník Hron zakončil slovy: „Bůh vám pomoz a nám taky.“ 

František Moravec již na nic dalšího nečeká, vybere několik osvědčených zpravodajských důstojníků spolu s klíčovými materiály a penězi zpravodajské služby a odlétá do Velké Británie. Právě tam začne budovat exilovou zpravodajskou službu a cvičit budoucí parašutisty. Ale to už je jiný příběh. 

Pořad: Jak to bylo doopravdy  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí 20:10; repríza sobota 14:34;  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace