Víme všechno o lidickém odkazu? Jméno obce bylo mnohokrát zneužito

Lidice památník - Foto: Roel Driever, zdroj: Flickr,  CC BY-NC 2.0

Lidice památníkFoto: Roel Driever, zdroj: Flickr, CC BY-NC 2.0

Středočeská obec Lidice je symbolem tragédií 2. světové války. Odkaz Lidic má ale také své temné stránky, které postupně začala odkrývat naše historiografie. Které to jsou a proč jsme o nich nevěděli? Kdy a kdo zneužil odkazu Lidic? A s jakými záměry?

Dne 27. května 1942 byl československými parašutisty zraněn říšský protektor Reinhard Heydrich, také přezdívaný „blonďatá bestie“. Právě on proslul svými zrůdnými zločiny, a to nejen na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava.  

Nacisté začali zuřit a následovala krutá odveta. Ta zasáhla také do života obce Lidice. Středočeská obec byla srovnána se zemí, muži postříleni, ženy a děti byly odvlečeny do koncentračních táborů, nebo, v případě tzv. vhodných dětí, k nucené adopci. A počet mrtvých se stále zvyšoval… 

Lidice shall live! - Foto:  volné dílo

Lidice shall live!Foto:  volné dílo

Mezinárodní ohlas 

„Mezinárodní ohlas v táboře spojenců byl obrovský, protože represálie za smrt tyrana předstihly veškerá očekávání – především vyhlazení Lidic a každodenní popravy rukojmí, jako byl generál Eliáš a stovky dalších. Posedlost zveřejňovat jména popravených a dopodrobna líčit slovem i obrazem zkázu Lidic se nacistům vymstila,“ píše ve své studii Život a smrt Hitlerova vraha historik Milan Hauner, který působí na amerických univerzitách. 

Přišel nejen mezinárodní ohlas plný solidarity, ale také konkrétní činy – řada vesnic a městeček v Americe se nechala přejmenovat na Lidice, ještě během války se natočily filmy na dané téma a americké plakáty oznamovaly: „Nezapomeneme na Pearl Harbor a Lidice.“ Americký ministr námořnictva Frank Knox dokonce řekl: „Až se nás budoucí generace zeptají, za co jsme v této válce bojovali, řekneme jim, co se stalo v Lidicích.“ 

Archivní zdroje 

Válka skončila a nastala obnova vesnice, včetně pietního místa. Ti, kteří přežili, se vracejí domů. Otázkou je, jak ten domov a návrat domů vůbec mohl vypadat. Také se začíná budovat lidický odkaz, který jsme si po řadu let spojovali pouze s tím pozitivním. 

V posledních letech se ale začaly objevovat také nové informace, které naznačují, že i v souvislosti s Lidicemi existují temné stránky. Jak dodává historik Vojtěch Kyncl, jméno Lidic bylo v 50. a 60. letech mnohokrát zneužito. „Nové poznatky jsme mohli získat až z německých a rakouských archivů, a tím jsme získali pohled pachatelů. Dalším zdrojem pak jsou archivy československé komunistické Státní bezpečnosti a je zde celá řada dalších faktů, například materiály z 90. let, které dotvářejí pohled na Lidice.“ 

Pořad připravila a moderuje Ivana Denčevová, literárně spolupracoval Hynek Pekárek. Hostem je historik PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D. Režie Michal Bureš. 

Památník Lidice - Foto: Michal Jindra

Pořad: Jak to bylo doopravdy  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí 20:10; repríza sobota 14:34;  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace