Krátce z Plus22. března  2018  

Demografka: Čechů je nejvíc od války. Od roku 2000 roste počet díky migraci

Český statistický úřad před pěti lety projektoval počet obyvatel v roce 2100 v rozmezí šesti a devíti milionů. Podle Langhamrové se ale prognóza nemusí naplnit, protože současný vývoj je pozitivnější - Foto: Fotobanka Profimedia

Český statistický úřad před pěti lety projektoval počet obyvatel v roce 2100 v rozmezí šesti a devíti milionů. Podle Langhamrové se ale prognóza nemusí naplnit, protože současný vývoj je pozitivnějšíFoto: Fotobanka Profimedia

Česká republika má nejvíce obyvatel od konce druhé světové války, celkem 10 milionů a 610 tisíc. Oproti loňsku je to nárůst o 31 tisíc, což odpovídá zhruba jednomu okresnímu městu velikosti Příbrami. Rodí se více dětí, ale také se sem stěhuje více cizinců. „Od roku 2000 roste počet obyvatel především díky migraci, která v roce 2017 činila 28 tisíc lidí,“ vysvětluje předsedkyně České demografické společnosti Jitka Langhamrová.

Jak dodává, bez migrantů by počet obyvatel Česka v příštích letech začal klesat. Na jednu ženu dnes totiž průměrně připadá jen asi 1,67 dítěte, k přirozené obnově obyvatelstva jsou ale třeba nejméně dvě děti.  

„Do věku nejvyšší plodnosti navíc budou vstupovat početně nejslabší generace z přelomu století. Počet narozených tedy podle prognóz klesne pod počet zemřelých,“ uvádí Langhamrová. K udržení počtu obyvatel prý bude nutný příchod 30 tisíc migrantů ročně. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová
Krátce z Plus22. března  2018  

Nováková: Plastů se nemůžeme zbavit hned. Zpoplatnění igelitek není řešení

Kdy se zbavíme plastových obalů? - Foto: Bo Eide,  CC BY-NC-ND 2.0

Kdy se zbavíme plastových obalů?Foto: Bo Eide, CC BY-NC-ND 2.0

Od prvního ledna musí být igelitové tašky v obchodech zpoplatněné. Proč má být do fólie zabalená i okurka? Snaží se obchody snižovat používání plastových obalů, nebo skončila jejich společenská odpovědnost u igelitových tašek za korunu?

Podle prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu Marty Novákové by se současná civilizace plastových obalů mohla vzdát. „Je otázkou, jak k tomu přistoupíme. Problém je to podstatně komplexnější než pouze plastový obal. Je tady celá série jiných regulací, které určují, jak konkrétně s potravinami zacházet. Pokud chceme tento problém skutečně začít řešit, musíme začít jinde než u nařizování zpoplatněných plastových tašek,” myslí si. 

Petr Hanzel z organizace Bez obalu taky vnímá odtržení lidstva od plastů jako dlouhodobý proces. „Nejde tu kontinuitu ze dne na den přestřihnout, aniž bychom připravili rozumnou a udržitelnou alternativu. Trend k tomu ale dlouhodobě spěje. Od 50. let, kdy se jednorázové plastové obaly začaly používat, se jejich množství zdvacetinásobilo,” upozorňuje ekolog. Podívejte se na celou debatu na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová
Krátce z Plus21. března  2018  

Šimáček: Problém s chudobou a vyloučením musí stát řešit koncepčně

Martin Šimáček byl hostem Jana Bumby - Foto: Jana Přinosilová

Martin Šimáček byl hostem Jana BumbyFoto: Jana Přinosilová

Náklady státu na příspěvky na bydlení v uplynulých letech výrazně vzrostly, sociálně vyloučených lokalit ale neubylo. Právě naopak, je jich víc než dříve. Vláda i místní samosprávy se v loňském roce snažily zpřísňovat pravidla pro příjemce dávek v hmotné nouzi. S uceleným programem, jak pomoci lidem, kteří dávky potřebují, nepřichází ale nikdo. Jak nebezpečné může být rozšiřování chudoby v okrajových částech republiky?

Ředitel Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček označil rok 2017 za možný začátek sociální katastrofy. „Chudinské dávky mají zachytit ty, kteří jsou v akutní nouzi před tím, aby se propadli na úplné dno. Dávka v hmotné nouzi se během roku změnila 3x v 6 dílčích věcech, a to tak, že každá změna dávku znepřístupňuje chudým a nejchudším lidem,“ zdůvodňuje. 

„My veřejné správě vyčítáme, že problém neřeší koncepčně, ale nahodile,“ konstatuje Šimáček a dodává: „Naděje by byla v celostním pohledu na věc, v jasném programu, ve kterých všech oblastech se musí dohromady posadit ministři a říci, co udělají, aby tu situaci řešili komplexně. Těch oblastí je celá řada, opakují se pořád dokola, ale pokud nebudeme dohromady řešit dlouhodobou nezaměstnanost, předlužení, sociální bydlení, dostupnost školní docházky, tak nemáme šanci věc uchopit a vyřešit.“ Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová
Krátce z Plus20. března  2018  

V indexu finanční gramotnosti jsme stále průměrní, konstatuje výzkumnice

Jana Hamanová byla hostem Interview Plus - Foto: Jana Přinosilová

Jana Hamanová byla hostem Interview PlusFoto: Jana Přinosilová

Finanční gramotnost je už několik let vyučovacím předmětem na středních a často i základních školách. Přesto nejnovější průzkum naznačuje, že mladí lidé mají horší znalosti o úrocích, půjčkách, sazbách nebo pojištění než čtyřicátníci a starší. Proč Češi dosahují v indexu finanční gramotnosti jen průměrných výsledků?

Vedoucí výzkumu společnosti SC&C Jana Hamanová upřesňuje, že ve výzkumu pro Českou bankovní asociaci dosáhli Češi průměrného výsledku 56 bodů ze 100, tedy o bod víc než v tom loňském. Zároveň si ale začali odkládat více peněz jako finanční rezervu.  

„Představujeme si, a Česká bankovní asociace, banky a i mnohé jiné instituce také, že odpovědi na tyto otázky by měla zvládnout většinová populace. Myslíme si, že by úroveň znalostí měla být tak 70, 80 bodů ze 100,“ konstatuje Hamanová. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová
Krátce z Plus20. března  2018  

O ruské vině v případu útoku na Skripala nejsou důkazy, tvrdí Kavan

„Novičok byl v 80. letech vyvinut v Uzbekistánu. Bývalý britský velvyslanec v zemi Craig Murray považuje za krajně nepravděpodobné, že by se tohoto zločinu dopustila Moskva. Nevyloučil, že látka padla do jiných rukou,“ říká Jan Kavan - Foto:  ČTK/AP, Frank Augstein

„Novičok byl v 80. letech vyvinut v Uzbekistánu. Bývalý britský velvyslanec v zemi Craig Murray považuje za krajně nepravděpodobné, že by se tohoto zločinu dopustila Moskva. Nevyloučil, že látka padla do jiných rukou,“ říká Jan KavanFoto:  ČTK/AP, Frank Augstein

Spojeného království po útoku chemickou látkou na bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury vyhostilo 23 ruských diplomatů. Jak by se ke kauze měla postavit česká diplomacie?

„Zločin jako takový je třeba ostře odsoudit. Ale posečkal bych se závěrem, že vina je na Rusku. Nedaleko od místa útoku je laboratoř britského ministerstva obrany v Porton Down, kde se podle informací od některých diplomatů vyvíjela velmi podobná látka,“ upozorňuje exministr zahraničí Jan Kavan. Tuto možnou spojitost naznačil ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov. 

Podle ředitele Aspen Institutu v Praze Jiřího Schneidera je třeba solidarity s Velkou Británií. „Takové věci se nesmí dělat, to by znamenalo chaos. Nedokážu si představit, co by to udělalo se společností, kdybychom připustili používání takovýchto látek,“ soudí. Podívejte se na celou diskuzi na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová
Krátce z Plus19. března  2018  

V Rusku v podstatě volby nebyly, konstatuje rusista

Vladimir Putin odvolil v nedělních prezidentských volbách - Foto: Fotobanka Profimedia

Vladimir Putin odvolil v nedělních prezidentských volbáchFoto: Fotobanka Profimedia

Stabilita a pocit bezpečí patřily k nejčastějším důvodům, které zmiňovali ruští voliči na dotaz, proč znovu dali hlas Vladimiru Putinovi. Ve včerejších volbách zvítězil staronový ruský prezident drtivým rozdílem a zajistil si mandát na dalších šest let. Mezi jeho nejvěrnější voliče patří podle průzkumů mladí lidé, často ti, kteří už se narodili v putinovské éře.

O těchto volbách se mluvilo předem jako o volbách, které nemůže Vladimir Putin prohrát. Proč je jeho pozice tak neotřesitelná? „Neřekl bych, že jde o popularitu a neotřesitelnost. Jde spíše o to, že to v podstatě volby nebyly. Je to spíš takový způsob, jak administrativně předat moc z jednoho volebního období do druhého,“ říká rusista a publicista Jan Machonin.  

Putin podle jeho mínění odstranil jediného reálného rivala, Alexeje Navalného, který kvůli vykonstruovaným obviněním nesměl kandidovat. Dále nasadil do voleb falešného opozičního kandidáta, Xeniji Sobčakovou, jejímž úkolem bylo dokázat, že opozice neexistuje. A následně využil administrativní zdroje k zajištění volební účasti. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová
Krátce z Plus16. března  2018  

Givenchy byl bůh elegance, soudí odborník

Hubert de Givenchy - Foto: Fotobanka Profimedia

Hubert de GivenchyFoto: Fotobanka Profimedia

Herečka Audrey Hepburnová na sobě měla model od Givenchyho ve svém nejslavnějším filmu Snídaně u Tiffanyho. Šaty slavného francouzského návrháře Huberta de Givenchyho nosila i Jackie Kennedyová, Julianne Mooreová nebo Madonna.

„Patřil mezi deset nejvýznamnějších tvůrců 20. století. Byl součástí Olympu módní tvorby, což byla zejména v 50. a 60. letech Paříž. Byla to mimořádně důležitá doba pro rozvoj moderního pojetí módy,“ přibližuje odborník na módní tvorbu Josef Ťapťuch z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. 

„Paříž byla a dodnes je centrem módy, tehdy to ale bylo ještě výraznější. Veškeré trendy a tendence pocházely pouze a výhradně odsud. Milán, New York nebo Londýn ještě zdaleka nebyly na takovém výsluní jako dnes,“ dodává. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová
Krátce z Plus13. března  2018  

Syrská vláda bere z humanitárních konvojů léky, tvrdí šéf Lékařů bez hranic

„Syrská válka je vedena mimořádně brutálně. Od začátku není respektován princip, že na nemocnice, jejich personál a pacienty se neútočí,“ říká Pavel Gruber - Foto:  ČTK/AP

„Syrská válka je vedena mimořádně brutálně. Od začátku není respektován princip, že na nemocnice, jejich personál a pacienty se neútočí,“ říká Pavel GruberFoto:  ČTK/AP

Syrská armáda se už téměř měsíc snaží dobýt východní Ghútu, povstaleckou enklávu na předměstí Damašku. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva zahynula více než tisícovka civilistů, z toho nejméně pětinu tvoří děti. Mrtví se pohřbívají i v městských parcích a OSN varuje před hladověním. „Situace je šílená, je to kolaps humanity. Oblast je pod těžkým bombardováním a lidem chybí léky a lékařský materiál,“ uvádí ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Lékaři bez hranic v Ghútě nemají své pracovníky, důvodem je nedodržování mezinárodního humanitárního práva a opakované útoky na zdravotnická zařízení. „Vládu v Damašku jsme opakovaně žádali o povolení působit na jí ovládaných územích, ale nikdy jsme ho nedostali,“ vysvětluje Gruber. 

Hlavní tíhu tak nesou místní lékaři a sestry, kteří navíc chodí do práce s vědomím, že je tam mnohem vyšší riziko bombardování. „Pro mě je to neuvěřitelný symbol lidství, odhodlání a oddanosti,“ dodává. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová
Krátce z Plus13. března  2018  

Postrádám ze strany privilegovaných projev solidarity, říká Rychlíková

Pojmy jako svoboda a demokracie jsou podle Apoleny Rychlíkové vyprázdněné a neustále se recyklují, aniž bychom si řekli, co to pro koho znamená - Foto: Jana Přinosilová

Pojmy jako svoboda a demokracie jsou podle Apoleny Rychlíkové vyprázdněné a neustále se recyklují, aniž bychom si řekli, co to pro koho znamenáFoto: Jana Přinosilová

Čeští umělci na víkendovém předávání filmových cen Český lev vyzvali k obraně České televize před útoky politiků. Měli by se umělci takto politicky angažovat? A jakou odezvu u veřejnosti by mohl mít takový boj za nezávislost veřejnoprávní České televize?

Dokumentaristka a publicistka Apolena Rychlíková, jejíž film Hranice práce získal jednu z nominací na cenu Český lev, výzvu kritizovala. „Dlouhodobě postrádám ze strany privilegovaných lidí jakýkoli projev solidarity, který by dokázal nahlédnout situaci lidí, kteří v dnešní společnosti nevítězí, kteří prohrávají,“ vysvětluje svůj postoj. 

„Já si myslím, že v situaci, ve které se nalézáme, je třeba hlas každého občana. Není možné rozdělovat občany na ty, kteří mají větší či menší právo kritizovat. Ústava nám to v Listině základních práv a svobod v článku 17 jasně předepisuje, každý občan má to právo, a já dodávám i povinnost, když se země dostává do problémů... Umělci sehrávají v naší společnosti významnou roli a občas pozvednou hlas, takže já jim za to děkuji,“ říká hudebník a bývalý politik Michael Kocáb. Podívejte se na celou debatu na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová
Krátce z Plus9. března  2018  

Rusko chce být centrem Eurasie, od Lisabonu po Vladivostok, říká Víchová

„Je to nepříjemný život, ale zvyknete si. Možná nejhorší na tom je, že člověk nevidí světlo na konci tunelu,“ říká o životě lidí na východní Ukrajině Lenka Víchová - Foto:  VO Svoboda's photos,  CC BY 3.0

„Je to nepříjemný život, ale zvyknete si. Možná nejhorší na tom je, že člověk nevidí světlo na konci tunelu,“ říká o životě lidí na východní Ukrajině Lenka VíchováFoto:  VO Svoboda's photos, CC BY 3.0

Konflikt na východní Ukrajině trvá již čtvrtým rokem a platné příměří je neustále porušováno. Ukrajinský parlament podle listu Kyiv Post přijal zákon, který označuje Rusko za agresora, jenž okupuje části Ukrajiny a vládne na nich prostřednictvím okupačních úřadů. „Kyjev tamním obyvatelům pomoci nemůže, protože území nekontroluje. Podle mezinárodního práva za okupované území nese odpovědnost okupant,“ říká ukrajinistka Lenka Víchová.

Jak ale dodává, Rusko nadále tvrdí, že na těchto územích není přítomno. „Čas od času se objeví informace, že dorazil humanitární konvoj, ale už to nejsou desítky nákladních aut. Není to potřeba, mezi východem Ukrajiny a Ruskem se může normálně obchodovat,“ upozorňuje. 

„Rusko chce být centrem Eurasie, od Lisabonu po Vladivostok. Nikdo z nás není chráněný, tím spíše my ve střední Evropě,“ tvrdí Víchová. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  30
Další  |  Poslední

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace