Velká mapa rodáků: Kde jsou lidé věrní své obci?

Mapa ČR - Foto: Milan Kopecký

Mapa ČRFoto: Milan Kopecký

Nejvěrnější obyvatele má obec Strání u Uherského Hradiště. Čtyři z pěti lidí, kteří ve Strání žijí, se v této vesnici také narodili. Naopak nejvyšší podíl přespolních najdeme v obcích, kde sídlí věznice. Podle zjištění datových novinářů Českého rozhlasu má nejvyšší podíl rodáků Zlínský kraj. Podrobné informace o tom, jak si stojí právě váš region, najdete na interaktivní mapě >>

Na exotické motýly láká Botanická zahrada Praha

Výstava exotických motýlů potrvá až do 28. května - Foto: Jolana Nováková

Výstava exotických motýlů potrvá až do 28. květnaFoto: Jolana Nováková

Expozice ve skleníku Fata Morgana v pražské botanické zahradě láká každoročně i na zástupce živočišné říše, konkrétně na bezmála 30 druhů exotických motýlů. Na letošním 15. ročníku výstavy se navíc návštěvníkům představí takové druhy, které v pražské Troji nebyly dosud k vidění. „Jedí hodně fermentované banány, protože sají jen šťávu, takže je potřeba, aby ten banán už byl shnilý a pak jim to chutná,“ říká kurátorka výstavy Eva Smržová. Vidět můžete třeba tzv. soví motýly ze Střední a Jižní Ameriky, nebo motýly Greta oto s průhlednými křídly či Methona confusa. Ale nejen motýly – vystaveny jsou i jejich kukly. Ty často někdy přijdou jako směs, takže je i kurátkorka překvapena, jací konkrétní motýli se vylíhnou.

Tvar a velikost nosu formovalo klima, tvrdí vědci z Pensylvánské univerzity

Nos - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

NosFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Potvrzují tak domněnku Arthura Thompsona z 19. století. Ten však prováděl měření výhradně na lebkách, zatímco vědci z Pensylvánské státní univerzity měřili nosy živých lidí, a to prostřednictvím 3D technologie, píše server Science Daily. „Zajímá nás nedávná lidská evoluce a to, co vysvětluje zjevnou různorodost. (...) Zaměřili jsme se na tvar nosu, který se liší napříč celou populací, a podívali se na geografické variace s ohledem na teplotu a vlhkost,“ vysvětluje Mark D. Shriver, profesor antropologie. Lidé samozřejmě dědí své nosy po rodičích, ale z evolučního hlediska je tvar nosu formován dlouhým procesem adaptace na lokální klima. Podle výsledků měření se obecně v teplém a vlhkém podnebí objevují široké nosy a v chladném a suchém prostředí zase nosy užší a delší. Tato rozmanitost je založena na fyziologické funkci nosu, který má připravit vdechovaný vzduch na vstup do dolních cest dýchacích, kam se dostává patřičně teplý a zvlhčený. Odborníci se domnívají, že kromě přirozené selekce, kdy se v daném prostředí lépe daří lidem s určitým tvarem nosu a kde lépe prospívá i jejich potomstvo, hraje důležitou roli také sexuální výběr – tedy atraktivita. Zda se tyto dva aspekty mohou vzájemně posilovat a zásadně tak ovlivnit vývoj nosu, je ale otázkou pro další výzkum.

Bastlová: Drahošovu sílu by mohla naznačit předběžná podpora stran

Jiří Drahoš - Foto: Filip Jandourek

Jiří DrahošFoto: Filip Jandourek

Jablunkov se dostal nečekaně do centra politického dění v Česku. Právě tam, v nejvýchodnějším městě republiky, oznámil bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, že bude kandidovat na prezidenta. Analytička Českého rozhlasu Marie Bastlová připomíná, že o jeho kandidatuře se spekulovalo už několik týdnů. „Jeho sílu by částečně mohlo předznamenávat to, že se k jeho případné podpoře předběžně přihlásilo již několik politických stran. Není to sice garance zisku mnoha procent, ale je to komfortnější situace, než kdyby tomu tak nebylo,“ shrnuje analytička. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček označil Drahoše za kývala, který pronáší prázdné projevy. Marie Bastlová říká, že řada politických stran má problém s prezidentskou volbou, protože nemají dostatek vlastních osobností.

Schuster: Vítězství CDU v Sársku je hlavně zásluha premiérky Karrenbauerové

Sárská premiérka Annegret Krampová-Karrenbauerová patří ke křesťanským demokratům, kteří bezvýhradně podporují politiku kancléřky - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Olaf Kosinsky

Sárská premiérka Annegret Krampová-Karrenbauerová patří ke křesťanským demokratům, kteří bezvýhradně podporují politiku kancléřkyFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Olaf Kosinsky

Zemské volby v západoněmecké spolkové zemi Sársko vyhrála Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Druhá skončila sociální demokracie (SPD). Obě strany dělí více než deset procentních bodů. Dobrý start do volebního roku byl podle pozorovatelů důležitý zejména pro křesťanské demokraty kancléřky Merkelové, kteří loni v pěti zemských volbách výrazně oslabili. „Je to velké překvapení, pokud si vzpomeneme, jak vypadaly poslední průzkumy, které v Sársku předpovídaly těsné soupeření mezi křesťanskými demokraty a sociálními demokraty. Jevilo se jako relativně reálné, že se sociálním demokratům nakonec podaří křesťanské demokraty předhonit. Proto ten 10% náskok, který premiérka Karrenbauerová má, je možné považovat za velký úspěch,“ říká Robert Schuster z Lidových novin, který dění v Německu dlouhodobě sleduje. Podle jeho názoru hrálo roli v rozhodování voličů to, že CDU je pro ně známá cesta, ale volba SPD, která nevyloučila koalici s postkomunistickou levicí, by byla cestou do neznáma. Lze to brát jako vítězství hlavně sárské premiérky Annegret Kramp-Karrenbauerové, které se v minulých letech povedlo zajistit další existenci této spolkové země, dodává Schuster.

Válečné deníky Astrid Lindgrenové jsou vážné i úsměvné, říká editorka

Astrid Lindgrenová v roce 1960 na fotografii neznámého autora - Foto:  Wikimedia, public domain, zdroj: Astrids Bilder

Astrid Lindgrenová v roce 1960 na fotografii neznámého autoraFoto:  Wikimedia, public domain, zdroj: Astrids Bilder

Asi málokdo nebude znát Pipi Dlouhou punčochu, podobně jako mnoho dětí zná Děti z Bullerbynu. Knihy Astrid Lindgrenové připomínáme proto, že v nakladatelství Slovart vyšly v těchto dnech její Válečné deníky 1939 – 1945. Oproti dětským knihám je toto úplně jiný svět, svět skutečný a nepohádkový. Ve Švédsku vyšly poprvé teprve loni a staly se senzací. Astrid Lindgrenová v té době ještě nebyla spisovatelka a vidíme také zrod její první hrdinky Pipi Dlouhé punčochy. „Astrid Lindgernová se rozhodla psát deníky už na začátku války. Její pohnutku bylo, že se chtěla vyznat v tom, co se děje, sledovat to a chápat situaci. Zaznamenává aktuální válečné události, lepí si tam různé mapky, ústřižky a zaznamenává i každodenní život své rodiny,“ říká editorka českého vydání Marie Iljašenko. Informace Lindgrenová čerpala z rozhlasu a tisku, ale také pracovala v oddělení, kde se cenzurovaly dopisy, takže se dostala k velkému množství dalších informací. Pro čtenáře je podle Marie Iljašenko zajímavé poznat slavnou autorku dětských knížek i z jiné stránky.

Polské vládě vadí, že regionální média v zemi ovládají německé firmy

Noviny (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Noviny (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Polská vláda chce získat kontrolu nad regionálními médii. Straně Právo a spravedlnost vadí, že 90 procent médií na venkově ovládají německé firmy. Podle zpravodaje Českého rozhlasu ve Varšavě to ale zatím polské vládě nevadilo, nebo nedávala najevo, že by to chtěla nějak změnit. „Minulý týden ale šéf vydavatelství Axel Springer Media vydal oběžník, ve kterém označil znovuzvolení Donalda Tuska předsedou Evropské rady za vítězství proevropských Poláků a porážku Jarosława Kaczyńského, tedy šéfa vládní strany Právo a spravedlnost. Tím evidentně vyprovokoval současnou polskou vládu k hodně rozhněvané reakci,“ dodává Pohanka. Podle jeho názoru je ale přehnané mluvit v tomto kontextu o omezování svobody slova – vedle veřejnoprávních médií, která hlásají to, co chce vláda, jsou k mání i proopoziční tiskoviny.

Nadšení z Martina Schulze už dosáhlo vrcholu, myslí si politolog Novotný

Martin Schulz - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  SPÖ Presse und Kommunikation

Martin SchulzFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, SPÖ Presse und Kommunikation

Němečtí sociální demokraté si do svého čela zvolili Martina Schulze. Bývalý předseda Evropského parlamentu dostal na nedělním mimořádném sjezdu SPD všechny platné hlasy, což se žádnému jinému šéfovi SPD v poválečné historii nepodařilo. Jednašedesátiletý politik ve svém kandidátském projevu tvrdě zkritizoval americkou, tureckou, maďarskou a polskou vládu. Schulz v té souvislosti prohlásil, že je čas postavit se za demokracii. Nepřátelé svobody pak podle něj budou mít v německé sociální demokracii rozhodného protivníka. Politolog Lukáš Novotný říká, že fakt, že Martin Schulz je pro SPD nový vítr, je pouze důkazem personální vyprázdněnosti německé sociální demokracie. „Pokud si dnešní sociální demokracie slibuje od Martina Schulze něco víc, tak si myslím, že bude částečně zklamaná, protože on je zastáncem staré politiky. Dnes je i na sociálnědemokratickém spektru důležité oslovovat i lehce politicky nekorektními tématy. Tuto svou roli Schulz určitě nebude zvládat,“ říká Novotný. Dodává, že nadšení z Martina Schulze už dosáhlo svého vrcholu a je za ním, protože už nemá kam gradovat.

Kubičko: Nejpřesvědčivějším nástupcem Mládka by byl pro Zemana Milan Urban

Komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko - Foto: Khalil Baalbaki

Komentátor Českého rozhlasu Radko KubičkoFoto: Khalil Baalbaki

Dosavadní náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr nebo poslanec a bývalý šéf tohoto resortu Milan Urban? Tito muži, všichni sociální demokraté, prý mají šanci stát se šéfy ministerstva průmyslu a obchodu. Server Euro.cz mezi kandidáty dokonce zařadil i dosluhujícího šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše, o kterém se spekuluje jako o prezidentském kandidátovi. Premiér Bohuslav Sobotka by měl jméno nového šéfa resortu průmyslu navrhnout prezidentu Miloši Zemanovi příští týden. Komentátor Radko Kubičko se domnívá, že se Sobotka chce s Milošem Zemanem spíše dohodnout, protože stáhl původního kandidáta Tomáše Prouzu. „Pokud by Bohuslav Sobotka opravdu nechtěl jít do konfliktu se Zemanem, tak by to určitě nemohl být pan Drahoš, který chce kandidovat na prezidenta, ale tím nejpřesvědčivějším kandidátem pro prezidenta by byl bezesporu bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban,“ myslí si Kubičko. Podle jeho názoru je to politik, který není úplně na vzestupu, a asi by přijal i toto krátké angažmá. Zdůrazňuje ale, že se stále jedná pouze o spekulace a nový ministr navíc do voleb nemůže stihnout prakticky nic.

Ekonom: Intervence ČNB mohly skončit už ve 2. polovině roku 2016

peníze - Foto: Fotobanka Pixabay

penízeFoto: Fotobanka Pixabay

Česká národní banka pokračuje v umělém oslabování kurzu koruny. Během ledna ji to stálo rekordní sumu: za nákup eur utratila 391 miliard korun. V únoru intervence pokračovaly stále v relativně intenzivní podobě a dosáhly zhruba 210 miliard. Ve srovnání s lednem jde sice téměř o dvojnásobně nižší hodnotu, z pohledu trvání kurzového závazku centrální banky se jedná o druhý nejvyšší měsíční objem. „Pokud se podíváme úplně na celou dobu trvání kurzového závazku ČNB od listopadu 2013, tak celá ta suma intervencí v tuto chvíli překročila už 1500 miliard korun, tzn. 1,5 biliónu," vypočítává hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Tvrdí, že prodloužení intervence byla chyba: „Centrální banka si tak svázala ruce a musí v tuto chvíli intervenovat víc, než by bylo potřebné. Podle mě intervence mohly skončit ne přímo v září minulého roku, ale někdy ve 2. polovině minulého roku. Pokud by ČNB měla pocit, že by to bylo ještě nejisté, tak je mohla třeba ukončit na začátku letošního roku."

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace