Schuster: Vítězství CDU v Sársku je hlavně zásluha premiérky Karrenbauerové

Sárská premiérka Annegret Krampová-Karrenbauerová patří ke křesťanským demokratům, kteří bezvýhradně podporují politiku kancléřky - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Olaf Kosinsky

Sárská premiérka Annegret Krampová-Karrenbauerová patří ke křesťanským demokratům, kteří bezvýhradně podporují politiku kancléřkyFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Olaf Kosinsky

Zemské volby v západoněmecké spolkové zemi Sársko vyhrála Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Druhá skončila sociální demokracie (SPD). Obě strany dělí více než deset procentních bodů. Dobrý start do volebního roku byl podle pozorovatelů důležitý zejména pro křesťanské demokraty kancléřky Merkelové, kteří loni v pěti zemských volbách výrazně oslabili. „Je to velké překvapení, pokud si vzpomeneme, jak vypadaly poslední průzkumy, které v Sársku předpovídaly těsné soupeření mezi křesťanskými demokraty a sociálními demokraty. Jevilo se jako relativně reálné, že se sociálním demokratům nakonec podaří křesťanské demokraty předhonit. Proto ten 10% náskok, který premiérka Karrenbauerová má, je možné považovat za velký úspěch,“ říká Robert Schuster z Lidových novin, který dění v Německu dlouhodobě sleduje. Podle jeho názoru hrálo roli v rozhodování voličů to, že CDU je pro ně známá cesta, ale volba SPD, která nevyloučila koalici s postkomunistickou levicí, by byla cestou do neznáma. Lze to brát jako vítězství hlavně sárské premiérky Annegret Kramp-Karrenbauerové, které se v minulých letech povedlo zajistit další existenci této spolkové země, dodává Schuster.

Válečné deníky Astrid Lindgrenové jsou vážné i úsměvné, říká editorka

Astrid Lindgrenová v roce 1960 na fotografii neznámého autora - Foto:  Wikimedia, public domain, zdroj: Astrids Bilder

Astrid Lindgrenová v roce 1960 na fotografii neznámého autoraFoto:  Wikimedia, public domain, zdroj: Astrids Bilder

Asi málokdo nebude znát Pipi Dlouhou punčochu, podobně jako mnoho dětí zná Děti z Bullerbynu. Knihy Astrid Lindgrenové připomínáme proto, že v nakladatelství Slovart vyšly v těchto dnech její Válečné deníky 1939 – 1945. Oproti dětským knihám je toto úplně jiný svět, svět skutečný a nepohádkový. Ve Švédsku vyšly poprvé teprve loni a staly se senzací. Astrid Lindgrenová v té době ještě nebyla spisovatelka a vidíme také zrod její první hrdinky Pipi Dlouhé punčochy. „Astrid Lindgernová se rozhodla psát deníky už na začátku války. Její pohnutku bylo, že se chtěla vyznat v tom, co se děje, sledovat to a chápat situaci. Zaznamenává aktuální válečné události, lepí si tam různé mapky, ústřižky a zaznamenává i každodenní život své rodiny,“ říká editorka českého vydání Marie Iljašenko. Informace Lindgrenová čerpala z rozhlasu a tisku, ale také pracovala v oddělení, kde se cenzurovaly dopisy, takže se dostala k velkému množství dalších informací. Pro čtenáře je podle Marie Iljašenko zajímavé poznat slavnou autorku dětských knížek i z jiné stránky.

Polské vládě vadí, že regionální média v zemi ovládají německé firmy

Noviny (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Noviny (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Polská vláda chce získat kontrolu nad regionálními médii. Straně Právo a spravedlnost vadí, že 90 procent médií na venkově ovládají německé firmy. Podle zpravodaje Českého rozhlasu ve Varšavě to ale zatím polské vládě nevadilo, nebo nedávala najevo, že by to chtěla nějak změnit. „Minulý týden ale šéf vydavatelství Axel Springer Media vydal oběžník, ve kterém označil znovuzvolení Donalda Tuska předsedou Evropské rady za vítězství proevropských Poláků a porážku Jarosława Kaczyńského, tedy šéfa vládní strany Právo a spravedlnost. Tím evidentně vyprovokoval současnou polskou vládu k hodně rozhněvané reakci,“ dodává Pohanka. Podle jeho názoru je ale přehnané mluvit v tomto kontextu o omezování svobody slova – vedle veřejnoprávních médií, která hlásají to, co chce vláda, jsou k mání i proopoziční tiskoviny.

Nadšení z Martina Schulze už dosáhlo vrcholu, myslí si politolog Novotný

Martin Schulz - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  SPÖ Presse und Kommunikation

Martin SchulzFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, SPÖ Presse und Kommunikation

Němečtí sociální demokraté si do svého čela zvolili Martina Schulze. Bývalý předseda Evropského parlamentu dostal na nedělním mimořádném sjezdu SPD všechny platné hlasy, což se žádnému jinému šéfovi SPD v poválečné historii nepodařilo. Jednašedesátiletý politik ve svém kandidátském projevu tvrdě zkritizoval americkou, tureckou, maďarskou a polskou vládu. Schulz v té souvislosti prohlásil, že je čas postavit se za demokracii. Nepřátelé svobody pak podle něj budou mít v německé sociální demokracii rozhodného protivníka. Politolog Lukáš Novotný říká, že fakt, že Martin Schulz je pro SPD nový vítr, je pouze důkazem personální vyprázdněnosti německé sociální demokracie. „Pokud si dnešní sociální demokracie slibuje od Martina Schulze něco víc, tak si myslím, že bude částečně zklamaná, protože on je zastáncem staré politiky. Dnes je i na sociálnědemokratickém spektru důležité oslovovat i lehce politicky nekorektními tématy. Tuto svou roli Schulz určitě nebude zvládat,“ říká Novotný. Dodává, že nadšení z Martina Schulze už dosáhlo svého vrcholu a je za ním, protože už nemá kam gradovat.

Kubičko: Nejpřesvědčivějším nástupcem Mládka by byl pro Zemana Milan Urban

Komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko - Foto: Khalil Baalbaki

Komentátor Českého rozhlasu Radko KubičkoFoto: Khalil Baalbaki

Dosavadní náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr nebo poslanec a bývalý šéf tohoto resortu Milan Urban? Tito muži, všichni sociální demokraté, prý mají šanci stát se šéfy ministerstva průmyslu a obchodu. Server Euro.cz mezi kandidáty dokonce zařadil i dosluhujícího šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše, o kterém se spekuluje jako o prezidentském kandidátovi. Premiér Bohuslav Sobotka by měl jméno nového šéfa resortu průmyslu navrhnout prezidentu Miloši Zemanovi příští týden. Komentátor Radko Kubičko se domnívá, že se Sobotka chce s Milošem Zemanem spíše dohodnout, protože stáhl původního kandidáta Tomáše Prouzu. „Pokud by Bohuslav Sobotka opravdu nechtěl jít do konfliktu se Zemanem, tak by to určitě nemohl být pan Drahoš, který chce kandidovat na prezidenta, ale tím nejpřesvědčivějším kandidátem pro prezidenta by byl bezesporu bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban,“ myslí si Kubičko. Podle jeho názoru je to politik, který není úplně na vzestupu, a asi by přijal i toto krátké angažmá. Zdůrazňuje ale, že se stále jedná pouze o spekulace a nový ministr navíc do voleb nemůže stihnout prakticky nic.

Ekonom: Intervence ČNB mohly skončit už ve 2. polovině roku 2016

peníze - Foto: Fotobanka Pixabay

penízeFoto: Fotobanka Pixabay

Česká národní banka pokračuje v umělém oslabování kurzu koruny. Během ledna ji to stálo rekordní sumu: za nákup eur utratila 391 miliard korun. V únoru intervence pokračovaly stále v relativně intenzivní podobě a dosáhly zhruba 210 miliard. Ve srovnání s lednem jde sice téměř o dvojnásobně nižší hodnotu, z pohledu trvání kurzového závazku centrální banky se jedná o druhý nejvyšší měsíční objem. „Pokud se podíváme úplně na celou dobu trvání kurzového závazku ČNB od listopadu 2013, tak celá ta suma intervencí v tuto chvíli překročila už 1500 miliard korun, tzn. 1,5 biliónu," vypočítává hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Tvrdí, že prodloužení intervence byla chyba: „Centrální banka si tak svázala ruce a musí v tuto chvíli intervenovat víc, než by bylo potřebné. Podle mě intervence mohly skončit ne přímo v září minulého roku, ale někdy ve 2. polovině minulého roku. Pokud by ČNB měla pocit, že by to bylo ještě nejisté, tak je mohla třeba ukončit na začátku letošního roku."

Psycholožka o chytrých mobilech: výborný sluha, ale velmi nešťastný pán

Chytrý telefon - Foto: Fotobanka Pixabay

Chytrý telefonFoto: Fotobanka Pixabay

Chytrý telefon se stal běžnou součástí našeho života a dokonce se bez něj řada lidí už nedokáže obejít. „Smartphony jsou výborný sluha a velmi nešťastný pán. Kromě toho, že nám usnadňují život, jsou hlavním kanálem našeho informačního zahlcení. Hlavním kanálem proto, že ho máme pořád v kapse nebo v kabelce, o to víc svádí oproti počítačům. Také snižují naši pozornost zůstat u jednoho tématu, takže se z nás v 21. století stávají těkaví nepozorní lidé,“ myslí si psycholožka Beata Holá. Jak si tedy od mobilu odpočinout? Holá doporučuje chytrý telefon využívat omezeně, číst knihy a „lidské“ baterky dobíjet v přírodě. Poslechněte si celý rozhovor v pořadu Řečí peněz, kde se také dozvíte o novinkách, které představili výrobci mobilních telefonů na veletrhu v Barceloně.

Začíná 19. ročník festivalu Jeden svět. Letos na téma Umění spolupráce

Filmový pás - Foto:  commons.wikimedia.org

Filmový pásFoto:  commons.wikimedia.org

Dnes večer začne v Praze už 19. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni. Jeho hlavním tématem je letos Umění spolupráce, protože v dnešní době plné negativních informací a rozjitřených debat na sociálních sítích chtěl festival přijít s pozitivním tématem, uvádí dramaturgyně festivalu Bohdana Rambousková. Festival Jeden svět uvádí filmy o politických kauzách a rozvojových tématech, ale i o sociálních otázkách, životním prostředí a životním stylu. Rambousková vyzdvihla i novou kategorii Tváře města, jejíž součástí jsou filmy, které zkoumají vztah člověka a prostředí – jednak to, jak člověk městské prostředí přetváří, ale i jak změny ovlivňují jeho identitu. Společnost Člověk v tísni také udělí v rámci festivalu Jeden svět cenu Homo Homini ruské nevládní organizaci Výbor na obranu proti mučení.

DATA: Čeští zločinci nejčastěji používají volně prodejné zbraně

Pistole - Foto: Fotobanka Pixabay

PistoleFoto: Fotobanka Pixabay

V Česku poslední dva roky stoupá zájem o zbrojní průkazy. Minulý rok ho získalo asi osm tisíc nových držitelů. Datoví novináři Českého rozhlasu analyzovali 904 objasněných případů zločinu se zbraněmi z loňského roku. Legální držitelé zbraní se až na výjimky do kriminálních statistik nedostanou – v analyzovaných objasněných zločinech šlo o majitele zbrojního průkazu jen ve 45 případech, 9 z nich byly vraždy. Většinou šlo o volně dostupné střelné zbraně, tedy plynovky, vzduchovky nebo pistole na kuličky. Tento typ zbraní si může pořídit každý plnoletý a tuzemským zločincům obvykle stačí, jelikož podle statistiky zbraněmi hlavně vyhrožují, třeba při loupežných přepadeních nebo při vydírání.

Podrobná data najdete na zpravodajském webu Českého rozhlasu >> 

Vyhlášení špatného vítěze? Největší ostuda v dějinách Oscarů, říká kritik

Oscar - Foto:  A.M.P.A.S.®

OscarFoto:  A.M.P.A.S.®

Překvapivé až skandální finále mělo letošní udílení Oscarů, které skončilo v pondělí ve čtvrt na sedm ráno našeho času. Nejlepším filmem roku byl v Los Angeles zprvu vyhlášen La La Land, ale vzápětí se to ukázalo jako chyba a cena v nejdůležitější kategorii putuje do rukou tvůrců dramatu Moonlight od režiséra Barryho Jenkinse. La La Land jinak získal 6 sošek včetně ceny pro nejlepší herečku Emmu Stoneovou a Oscara za režii pro Damiena Chazella. „Nevím o tom, že by se někdy něco podobného stalo. Rozhodně je to největší ostuda v dějinách udílení těchto cen. Dnes v noci jsme se mohli bavit nejen s Oscary, ale také na účet Oscarů,“ říká filmový kritik a spolupracovník Českého rozhlasu Pavel Sladký. Film Moonlight je podle jeho názoru velmi působivý snímek, který vypráví tři kapitoly ze života Chirona – černošského hrdiny, který vyrůstá na okraji Miami. Zachycuje téma menšiny v menšině, protože hlavní hrdina zjišťuje, že je gay. Dodává, že letošní Oscary byly plné drobných příběhů – například zvukař Kevin O´Connell získal prvního Oscara, i když byl nominován už jednadvacetkrát. Pavel Sladký považuje za chybu, že žádného Oscara nezískalo Mlčení režiséra Martina Scorseseho. Nejčastěji skloňovaným nefilmařským jménem bylo podle očekávání jméno nového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace