Blažková: Duka šíří nacionalismus a chová se jako politik

Hana Blažková je jednou z autorů dopisu papežovi - Foto: Jana Přinosilová

Hana Blažková je jednou z autorů dopisu papežoviFoto: Jana Přinosilová

Skupina českých katolíků zveřejnila dopis papeži Františkovi, ve kterém ho žádají, aby na pražský arcibiskupský stolec vybral někoho jiného než Dominika Duku. Prý příliš nadbíhá vládnoucí moci a přiklání se ke krajní pravici. Tím vyvolali odpor kruhů uvnitř církve i mimo ni. Kritici označují signatáře za udavače a dědice Komunistického svazu mládeže. Prezident Miloš Zeman oznámil, že požádá papeže, aby mandát Dukovi prodloužil.

„Kritika Dominika Duky se dlouhou dobu ozývá z více stran, jsou to různí lidé z různých pozic,“ uvedla v pořadu Pro a proti jedna z autorů dopisu Hana Blažková. Podle ní chtěli autoři dopisu poukázat na nacionalismus. „Je třeba vykročit z nacionalismu, který tady český arcibiskup nějakým způsobem šíří a utvrzuje... Samozřejmě, že jde o politický postoj, stejně jako je Duka politickou osobou v této zemi.“  

Politolog Alexander Tomský považuje celou záležitost za „bouři ve sklenici vody“. „Dost jsem se nasmál. Dopis je naivní, má kouzlo nechtěného i komické prvky, protože je pod vlivem politiky, než aby byl náboženský nebo teologický.“ Je prý omyl považovat Dukův tradiční konzervatismus za postoj politický. Podívejte se na celou debatu na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace