Engelová: Diplomacie je kvůli naivitě odsouzených Čechů v těžké situaci

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas dostali trest šest a čtvrt roku vězení - Foto: Janusz Konieczny

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas dostali trest šest a čtvrt roku vězeníFoto: Janusz Konieczny

Dvojice Čechů, kterou na podzim loňského roku zadrželi v Turecku kvůli údajné spolupráci s kurdskými milicemi, poslal 2. srpna turecký soud na šest a čtvrt roku do vězení. „Režim prezidenta Erdogana se snaží utužit svou pozici. To, že tito Češi byli odsouzeni na, pro nás zcela jistě, dlouhou dobu, vypovídá především o tom, že Turecko jasně dává najevo, že nebude tolerovat evropský postoj, který je vstřícný vůči Kurdům,“ komentuje situaci novinářka Tereza Engelová.

Rozsudek není pravomocný, obhájci Čechů se s velkou pravděpodobností proti němu odvolají. „Soudní procesy v Turecku neodpovídají našim standardům. Odsouzení nebyli ani přítomni v soudní síni, vše bylo přes videokonferenci, došlo k drobným pochybením, například, že neměli tlumočníka. Řekla bych, že mají šanci na spravedlivější proces, na druhé straně situace ohledně Kurdů se bude muset zklidnit a doběhnout, a to bude ještě nějakou chvíli trvat,“ analyzuje možnosti zadržených Engelová.  

Současně ale upozorňuje, že pozice české diplomacie, která se do případu chystá zasáhnout, není jednoduchá vzhledem k velmi naivnímu přístupu obou obviněných. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace