Kmoníček: Američané budou chtít mluvit s vrchním velitelem brzy

Hynek Kmoníček mluvil nejen o možné návštěvě Miloše Zemana v Bílém domě - Foto: Luboš Vedral

Hynek Kmoníček mluvil nejen o možné návštěvě Miloše Zemana v Bílém doměFoto: Luboš Vedral

Krátký pobyt velvyslance ve Spojených státech Hynka Kmoníčka v Praze oživil téma návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Bílém domě. Velvyslanec situaci okolo ní přirovnává k letadlu, které krouží nad letištěm, protože minulo svůj časový slot, a čeká, až mu dispečer přidělí nový přistávací termín. Pražský hrad se ale podle Kmoníčka poučil a nebude zveřejňovat žádný časový horizont, kdy by k setkání s Donaldem Trumpem mohlo dojít. „Záležet bude i na rozsahu projednávané agendy," říká Kmoníček.

„V září očekáváme americkou nabídku do tendru na nákup nových vrtulníků pro českou armádu a Američané rozhodně budou chtít mluvit s jejím vrchním velitelem. Předpokládám, že to bude téma prezidentské schůzky,“ naznačuje velvyslanec. Dalším by mohla být otázka dostavby jaderné elektrárny Temelín.  

Oba prezidenti se měli sejít už na květnovém summitu NATO v Bruselu. „Nedošlo k tomu, protože bychom si tak vystříleli témata pro velkou bilaterální schůzku, což si uvědomují obě strany. Máme zájem o návštěvu v Bílém domě, český prezident tam nebyl už mnoho let,“ říká Kmoníček. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace