Mladí Moldavané mizí v zahraničí, staří doma umírají hlady, říká reportérka

„Jediná šance Moldavska je stát se součástí evropského prostoru. Vůbec nejde o Brusel, ale o vazby na Rumunsko. Musí se k němu více přimknout,“ tvrdí Procházková - Foto: Jana Přinosilová

„Jediná šance Moldavska je stát se součástí evropského prostoru. Vůbec nejde o Brusel, ale o vazby na Rumunsko. Musí se k němu více přimknout,“ tvrdí ProcházkováFoto: Jana Přinosilová

Moldavsko je nejchudší země Evropy, ze které mizí lidé v produktivním věku. Ve městech a na vesnicích tak zůstávají často jen senioři, kteří nemají na to, aby odešli jinam. „Když překročíte hranice Moldavska, pochopíte, že jste se ocitl zpět v bývalém Sovětském svazu. Všudypřítomná šeď a pochmurné tváře místních,“ říká reportérka Petra Procházková, která zemi navštívila jako zvláštní zpravodajka Lidových novin.

V reportáži upozorňuje Procházková na problém starých žen, které se už nemohou pohybovat, a zároveň nemají nikoho, kdo by se o ně postaral. Systém sociální péče v Moldavsku prakticky neexistuje a kdo kromě důchodu nemá jiné peníze, nedosáhne ani na základní služby a ošetření. 

Právě to se místním snaží poskytnout nezisková organizace Charita Česká republika, kapacita jejích programů ale pro všechny nestačí. „Velmi často se stává, že osamělí lidé zemřou doma hlady a ve vlastních výkalech,“ popisuje Procházková.  

Autor:  Jana Přinosilová

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace