Na počasí se už nebudeme muset ptát Norů, slibuje šéf ČHMÚ

Mark Rieder byl hostem Interview Plus - Foto: Jana Přinosilová

Mark Rieder byl hostem Interview PlusFoto: Jana Přinosilová

Jak bude? Na to se Češi ptají Norů. Hned po Seveřanech tvoří druhou nejpočetnější skupinu uživatelů aplikace norské meteorologické služby, která se vyznačuje přesností i uživatelskou přívětivostí. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) chce nyní přijít s vlastní alternativou, která slibuje ještě přesnější data.

Norští meteorologové vycházejí z dat Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí, které počítá ve čtvercích o velikosti 16 km². Naproti tomu ti čeští mají výrazně lepší rozlišení, předpovědi počítají na čtverce o velikosti 4,9 km². Výpočetní síť ale hodlají dále zahušťovat až na 2,4 km².  

Problémem ale je, že Češi nebyli schopni svá přesnější data nabídnout uživatelům, a to se má od dubna, kdy se objeví hned dvě aplikace, změnit. „První z nich bude obdobou té norské, tedy s jednoduchým grafickým znázorněním, jak bude v příštích pěti až šesti dnech. Druhá poskytne informace o aktuální situaci a čistotě ovzduší i předpovědi podle numerického modelu Aladin a hydrologické údaje,“ přibližuje Mark Rieder. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace