Ondráčka: Není jasné, kdo poskytuje Inercomu kapitál na aktiva ČEZu

Top management ČEZu by měl podle Ondráčky vyložit karty na stůl a říct, jak prověřovali Inercom a konečné investory - Foto: Filip Jandourek

Top management ČEZu by měl podle Ondráčky vyložit karty na stůl a říct, jak prověřovali Inercom a konečné investoryFoto: Filip Jandourek

Energetická společnost ČEZ, většinově vlastněná českým státem, by ráda ukončila své působení v Bulharsku. Tamější investice dlouhodobě provázejí problémy a ČEZ podle informací médií asi rok a půl sháněl zájemce o svá aktiva. Nejvýhodnější nabídku předložila společnost Inercom. Proti prodeji právě tomuto zájemci ale protestoval i premiér Bojko Borisov.

Na údajně pochybné financování Inercomu upozorňují i nevládní organizace. Protikorupční organizace Transparency International vydala tiskovou zprávu, ve které vyjadřuje pochybnosti nad prodejem bulharských akvizic ČEZu společnosti Inercom. Čeho se bojí? „První aspekt se týká otázky průhlednosti obchodu – kdo za firmami stojí, kdo poskytuje kapitál na to, aby koupil od ČEZu aktiva v Bulharsku, protože to jsou firmy, které končí v offshorových destinacích a není vůbec jasné, kdo to financuje,“ říká ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. 

Druhý aspekt je otázka, zda neunikají informace z dozorčí rady ČEZu, což by mohlo oslabit vyjednávací pozici firmy. A celé je to podle Ondráčky zarámováno tím, že s nástupem každé nové vlády se hraje o ovládnutí ČEZu jako největší polostátní firmy. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace