Pojar: Trump jen uznal realitu v Jeruzalémě. Mírový proces nikam nevede

„České ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, že fakticky uznává západní Jeruzalém jako hlavní město Izraele v hranicích demarkační linie z roku 1967. Donal Trump volil jiná slova, ale je to o tom samém,“ říká Tomáš Pojar - Foto:  ČTK/AP, Evan Vucci

„České ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, že fakticky uznává západní Jeruzalém jako hlavní město Izraele v hranicích demarkační linie z roku 1967. Donal Trump volil jiná slova, ale je to o tom samém,“ říká Tomáš PojarFoto:  ČTK/AP, Evan Vucci

Donald Trump ve středu uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a bouřlivé reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Krok kritizuje Turecko, Írán nebo Egypt, nesouhlasí s ním ale ani Francie či Británie.

„Trump uznal realitu na místě. Přinejmenším západní Jeruzalém je pro Izraelce hlavním městem, sídlí tam prezident, vláda i parlament a zahraniční státníci včetně evropských představitelů tam jezdí na návštěvy,“ říká bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar. 

Jeruzalém podle Pojara za hlavní město prakticky uznává většina států Evropské unie, jen to nejsou schopny říci veřejně. „Je důležité si nalít čistého vína, a ne si malovat nějakou jinou realitu. Unie toho není schopna a pak se diví, že není brána vážně,“ upozorňuje prorektor vysoké školy CEVRO Institut. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace