Rusko chce být centrem Eurasie, od Lisabonu po Vladivostok, říká Víchová

„Je to nepříjemný život, ale zvyknete si. Možná nejhorší na tom je, že člověk nevidí světlo na konci tunelu,“ říká o životě lidí na východní Ukrajině Lenka Víchová - Foto:  VO Svoboda's photos,  CC BY 3.0

„Je to nepříjemný život, ale zvyknete si. Možná nejhorší na tom je, že člověk nevidí světlo na konci tunelu,“ říká o životě lidí na východní Ukrajině Lenka VíchováFoto:  VO Svoboda's photos, CC BY 3.0

Konflikt na východní Ukrajině trvá již čtvrtým rokem a platné příměří je neustále porušováno. Ukrajinský parlament podle listu Kyiv Post přijal zákon, který označuje Rusko za agresora, jenž okupuje části Ukrajiny a vládne na nich prostřednictvím okupačních úřadů. „Kyjev tamním obyvatelům pomoci nemůže, protože území nekontroluje. Podle mezinárodního práva za okupované území nese odpovědnost okupant,“ říká ukrajinistka Lenka Víchová.

Jak ale dodává, Rusko nadále tvrdí, že na těchto územích není přítomno. „Čas od času se objeví informace, že dorazil humanitární konvoj, ale už to nejsou desítky nákladních aut. Není to potřeba, mezi východem Ukrajiny a Ruskem se může normálně obchodovat,“ upozorňuje. 

„Rusko chce být centrem Eurasie, od Lisabonu po Vladivostok. Nikdo z nás není chráněný, tím spíše my ve střední Evropě,“ tvrdí Víchová. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace