Šalátová: Kojenecké ústavy by vůbec neměly existovat, dítě patří do rodiny

Organizace SOS dětské vesničky uvádí, že 45 procent dětí zůstává v kojeneckých ústavech déle než půl roku - Foto: Jana Přinosilová

Organizace SOS dětské vesničky uvádí, že 45 procent dětí zůstává v kojeneckých ústavech déle než půl rokuFoto: Jana Přinosilová

Kojenecké ústavy v České republice by se měly transformovat na menší zařízení rodinného typu. Takový je alespoň záměr nové ministryně práce a sociálních věcí Jaroslavy Němcové. Nezisková organizace SOS dětské vesničky ale varuje, že žádný ústav, ani sebelepší, nemůže plně naplnit potřeby dítěte. „Rodinný ústav je de facto protimluv,” říká ředitelka organizace Jindra Šalátová, která byla hostem Interview Plus.

„Snažíme se, aby malé děti nekončily v ústavních zařízeních nebo mimo vlastní rodinu. Rodinný ústav je de facto protimluv, protože ústav nikdy nemůže být stejný jako rodina. Nikdy to není tak, že by se jeden člověk staral permanentně o dítě, střídají se směny,” vysvětluje Šalátová, proč se organizace SOS dětské vesničky rozhodla reagovat na plány ministryně Němcové. 

Šalátová předpokládá, že plány na transformaci kojeneckých ústavů bylo jen spontánní prohlášení. „Byli bychom za to rádi. Proto jsme chtěli reagovat hned a vyvolat debatu na toto téma. Byli bychom rádi, kdyby se paní ministryně přijela podívat k nám, jak to vypadá v našem zařízení,” říká. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace