Slovenští branci chtějí z lesa vykročit do politiky, říká dokumentarista

Dokument je bez komentářů a nedochází k názorové konfrontaci. „Jsem přesvědčen, že mravokárný přístup nefunguje. Naopak může fungovat, když palčivý problém ukážete zblízka,“ říká Jan Gebert - Foto: Jana Přinosilová

Dokument je bez komentářů a nedochází k názorové konfrontaci. „Jsem přesvědčen, že mravokárný přístup nefunguje. Naopak může fungovat, když palčivý problém ukážete zblízka,“ říká Jan GebertFoto: Jana Přinosilová

Ve slovenských lesích cvičí mladí muži v maskáčích a se samopaly. Dodržují polovojenský řád a připravují se na možný ozbrojený konflikt. Říkají si Slovenští branci.

„Když jsem je poprvé navštívil, byl jsem z nich v šoku. Ne kvůli zbraním a vojenskému výcviku. Ale protože mi připadali úplně obyčejní. Když tyto extremistické věci dělají obyčejní lidé, ukazuje to, že máme velký průšvih,“ říká autor dokumentu Až přijde válka Jan Gebert. 

„Od 30. let tady nebylo k vidění, že by tyto věci dělali v uvozovkách ctihodní občané. Peter Švrček (předseda Slovenských branců, pozn. red.) je studentem archeologie, jeho pobočník je špičkový expert na polymery na Slovenské akademii věd. Řadu členů by si člověk mohl představit jako spolužáky ze střední školy,“ dodává. Skupina prý v posledních dvou letech dostala nový impulz díky uprchlické krizi, brexitu nebo zvolení Donalda Trumpa. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace