V italských volbách zvítězili populisté. Levicoví i fašizující, hodnotí Houska

„Lize severu šlo o větší autonomii pro sever Itálie, snížení státních výdajů a tradičně jí volila buržoazie, které vadily finanční transfery na jih země. Salvini stranu obrátil proti migraci, Evropské unii a eurozóně,“ vysvětluje Ondřej Houska - Foto:  ČTK/AP, Domenico Stinellis

„Lize severu šlo o větší autonomii pro sever Itálie, snížení státních výdajů a tradičně jí volila buržoazie, které vadily finanční transfery na jih země. Salvini stranu obrátil proti migraci, Evropské unii a eurozóně,“ vysvětluje Ondřej HouskaFoto:  ČTK/AP, Domenico Stinellis

Nedělní parlamentní volby v Itálii vyhrála podle předběžných výsledků středopravá koalice, kterou tvoří strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho a protiimigrační a euroskeptická Liga severu Mattea Salviniho, jež ale v rámci celého uskupení získala nejvíce hlasů. „Volby jsou drtivou porážkou pro řadu italských politiků a mezi nimi i pro Berlusconiho,“ říká redaktor Hospodářských novin Ondřej Houska.

Zároveň připomíná předvolební deklaraci obou stran, že ta silnější z nich bude mít právo nominovat premiéra. Tím by tak podle výsledků měl být právě Salvini. Středopravicová koalice ovšem nezískala většinu a je otázka, kdo nakonec bude vládu sestavovat. 

I ve vládě by ale těžko dokázala splnit svůj program. „Je to snůška totálně nereálných slibů. Pokud bychom sečetli sliby všech kandidujících stran, dostaneme asi deset bilionů korun. A dvě třetiny těchto výdajů nasliboval středopravicový blok,“ upozorňuje. Podívejte se na celý rozhovor na videu: 

Autor:  Jana Přinosilová

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace