Názory a argumenty

Ivan Hoffman: Ostře sledovaný prezident

V současné slovenské politické krizi se jejím nejsledovanějším aktérem stává prezident Andrej Kiska. Média si kladou otázku, co je schopen ve své funkci proti zkorumpované vládě a zlým politikům v zájmu občanské společnosti udělat.

O pořadu

Názory a argumenty

Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 
Redakce pořadu Názory a argumenty. Zleva dole: O. Konrád, G. Zbavitelová, L. Šlajchrtová, L. Priknerová. Zleva nahoře: J. Fingerland, P. Schwarz, J. Bednář, P. Holub, P. Hartman, D. Šťáhlavský, J. Leschtina, R. Kubičko, P. Honzejk - Foto: Khalil Baalbaki

Redakce pořadu Názory a argumenty. Zleva dole: O. Konrád, G. Zbavitelová, L. Šlajchrtová, L. Priknerová. Zleva nahoře: J. Fingerland, P. Schwarz, J. Bednář, P. Holub, P. Hartman, D. Šťáhlavský, J. Leschtina, R. Kubičko, P. HonzejkFoto: Khalil Baalbaki

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy.

Informace, rozhovory a debaty. Každou neděli diskuse u kulatého stolu na aktuální témata. 

Hlavní těžiště pořadu tvoří rozhlasové komentáře a analýzy aktuální politické situace. Komentáře jsou zaměřeny jak na domácí události, tak na zahraniční, přičemž právě na komentování zahraničních událostí a světových trendů je dáván velký důraz. 

V sobotu dává pořad prostor diskusnímu fóru mimoparlamentních stran. 

Každou neděli diskutujeme na aktuální téma v 50minutové debatě u kulatého stolu s významnými osobnostmi našeho dění. Jednou měsíčně ke kulatému stolu zveme zahraniční novináře, kteří žijí v České republice. 

Komentáře a analýzy jsou zařazovány tak, aby obsáhly celé názorové spektrum české společnosti. Proto do pořadu přispívá kromě kmenových redaktorů také celá řada známých komentátorů, politologů a sociologů, včetně renomovaných novinářů z prestižních médií. 

Radko Kubičko a Karel Hvížďala u kulatého stolu Názorů a argumentů - Foto: Jan Bohdal

Radko Kubičko a Karel Hvížďala u kulatého stolu Názorů a argumentůFoto: Jan Bohdal


Pořad připravuje tým redaktorů a spolupracovníků:

Domácí blok: Petr Hartman, Ondřej Konrád, Lída Rakušanová, Martin Schulz, Petr Holub, Jiří Berounský, Karel Hvížďala, Petr Žantovský, Lukáš Jelínek, Jiří Pehe, Jan Vávra, Alexandr Mitrofanov, Jan Macháček, Jindřich Šídlo

Zahraniční blok: Jan Bednář, Libor Dvořák, Adam Černý, Jan Fingerland, Gita Zbavitelová, David Šťáhlavský, Tomáš Kybal, Zdeněk Velíšek, Jefim Fištejn, Juraj Hrabko

Odpovědný redaktor: Radko Kubičko 


Historie pořadu:

Pořad Názory a argumenty přímo navazuje na hlavní publicistický pořad Rádia Svobodná Evropa Události a názory, u jehož zrodu stál první ředitel československého oddělení a legendární novinář první Československé republiky Ferdinand Peroutka, známý jako vydavatel a šéfredaktor prestižního týdeníku Přítomnost a deníku Svobodné noviny. 

Události a názory se vysílaly od května 1951. Ferdinand Peroutka ho koncipoval jako pořad žurnalistického žánru, který mu byl nejbližší, tedy politického komentáře. Založil tak rozsáhlou tradici komentáře rozhlasového. 

Bylo to o to záslužnější, že Rádio Svobodná Evropa bylo v dobách komunistické totality jedním ze zdrojů svobodných informací, byť záměrně rušeným. 

Události a názory zůstaly hlavním publicistickým pořadem i po obnovení demokracie v roce 1989, po přestěhování Svobodné Evropy do Prahy i ve společné stanici Český rozhlas 6 / Rádio Svobodná Evropa, která zahájila své vysílání v říjnu 1994 jako společný projekt Českého rozhlasu a dosud zahraničních stanic. 

Ferdinand Peroutka - Foto: Archiv Slávky Peroutkové

Ferdinand PeroutkaFoto: Archiv Slávky Peroutkové

Po zrušení českého vysílání Rádia Svobodná Evropa v říjnu 2002 pořad převzala už samostatná stanice Český rozhlas 6 pod názvem Názory a argumenty. 

1. března 2013 se pořad přesunul na novou stanici ČRo Plus a došlo k úpravě délky pořadu na třicet minut. 


Odvysílané pořady pod hlavičkou ČRo 6 si můžete poslechnout v iRadiu. 


Své dotazy a náměty pište na e-mailovou adresu: argumenty@rozhlas.cz nebo radko.kubicko@rozhlas.cz

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace