Lída Rakušanová: Patnáct let Česko-německého fondu budoucnosti: Jak dál?

Varna pervitinu - Foto: Policie ČR

Varna pervitinuFoto: Policie ČR

"Hranice nás nedělí“, „Labe nás spojuje“, „Přátelství bez hranic“, „Pojď k nám, my přijedeme k vám“- to je jen namátkou pár projektů z mnoha desítek těch, které letos v dubnu schválila správní rada Česko-německého fondu budoucnosti. Jejich názvy jsou typické pro už patnáctiletou existenci fondu, který vznikl na základě Česko-německé deklarace z roku 1997 s cílem podporovat projekty, vedoucí ke vzájemnému porozumění.

Od partnerství škol a spolků, přes společné vědecké a historické výzkumy a péči o památky, až po přeshraniční kulturní akce. Na to vše rozdělil Fond budoucnosti, financovaný oběma vládami, od roku 1998 už skoro miliardu a čtvrt. A faktem je, že by se bez jeho podpory řada česko-německých setkání neuskutečnila. Anebo alespoň ne tak často. 

Přesto reálně hrozí, že po dvou desetiletích začne hranice Čechy a Němce opět dělit. A že místo výzvy „pojď k nám“ si lidé spíš pomyslí, „radši sem snad ani nechoď!“ Problém začal být viditelný v posledních třech letech, kdy úřady v Bavorsku a v Sasku registrovaly z roku na rok až stoprocentní nárůsty zajištěného pervitinu původem z Čech. Obdobně rostou i kvóty těch, kteří „perník“ zkoušejí poprvé. Postiženo je především bavorské a saské pohraničí, kde se k levnému pervitinu dostávají přes dealery z asijských tržnic už i školní děti. 

Čas od času se sice sejdou politici z Bavorska, Saska a z Česka na tiskové konferenci, kde demonstrují, jak pevně jsou odhodláni učinit pašování drog přítrž. Čas od času česká policie oznámí, kolik pervitinových varen se jí podařilo odhalit. A kolegové z Bavorska a Saska hlásí, kolik zatkli pašeráků. Znepokojené rodiče v německém pohraničí, jejichž děti se s českým pervitinem setkávají už i na školním dvoře, to ovšem neuklidní. A tak nepřekvapuje, že například nad nedávným zásahem čtyř stovek českých policistů proti domnělým korupčníkům jen nechápavě kroutí hlavou s tím, že takové nasazení by si snad zasloužilo užitečnější cíl: třeba nelegální výrobce pervitinu. 

Policejní zásahy ale nestačí. Je nezbytné, aby je na obou stranách hranice provázela ofenzíva protidrogové osvěty. Česko-německý fond budoucnosti hodlá letos podporovat hlavně projekty, zaměřené na prevenci antisemitismu a rasismu. V příhraničních regionech mezitím bobtná problém s potenciálem zničit to nejdůležitější, co se Fondu budoucnosti za15 let jeho existence povedlo: totiž vědomí, že z druhé strany hranice nehrozí nebezpečí. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace