Jiří Leschtina: Semilská poprava Jana Farského

Jan Farský

Jan Farský

Příběhy vytváření koalic na radnicích bývají plné vášní, úskoků, osobních nenávistí i nečekaných konců. Jsou svázané s místními poměry i lidskými vztahy a není radno je zobecňovat. Přesto příběh ze Semil, kde vyšachovali z vedení města vítězné sdružení Volba pro Semily, založené starostou a průkopníkem otevřených radnic Janem Farským, vypovídá něco podstatného o světě naší politiky.

Vítězství Volby pro Semily bylo suverénní. Vyhrála se ziskem pětatřiceti procent hlasů před druhým ANO se sedmnácti procenty. Přesto se Babišova strana dohodla s ostatními poraženými a Farského sdružení vytlačila do opozice. K tomu se spojili ANO, sociální demokraté, komunisté, lidovci i další hnutí Spolu. Tenhle koaliční pytel blech, v němž ani lidovci nemají zábranu spojit se s komunisty, drží pohromadě jediné – odpor k Janu Farskému. 

Jistě, už v řadě jiných měst byli vítězové voleb odstaveni roztodivnými koalicemi poražených. Farského příběh je ale v něčem unikátní. Starostou Semil se stal v roce 2006, kdy mu bylo pouhých sedmadvacet let. Ihned zavedl vysílání z jednání zastupitelstva v nezkrácené podobě v kabelové televizi a později i na webu města. Už v listopadu 2007 začala radnice zveřejňovat na internetu veškeré smlouvy a posléze i objednávky a faktury nad třicet tisíc korun. 

Čtěte také: 
Jiří Leschtina: Trudná odysea registru smluv nekončí

Semilská radnice, dokořán otevřená občanům, tenkrát působila jako zjevení. Až o dost později se připojilo pár dalších měst. Proč se ale teď stalo Farského sdružení nepřijatelným pro všechny strany, které pronikly na radnici? Kromě touhy skoncovat s dlouhou mocenskou askezí tady může hrát svou roli pocit, že té průkopnické transparentnosti už bylo tak akorát dost. 

Jan Farský (archivní snímek) - Foto:  top09.cz

Jan Farský (archivní snímek)Foto:  top09.cz

V tomhle rozpoložení asi nebudou semilští sami. Vždyť v Poslanecké sněmovně se Farský jako poslanec dva roky snaží prosadit zákon zvící jedenácti paragrafů, jehož podstata je jednoduchá: Neplatí žádná smlouva, uzavřená městem, krajem či státem, která není zveřejněná na internetu. 

Politici ale sluneční zákon nechtějí. Netouží vrhnout světlo na to, jak utrácejí peníze, jak přihrávají kšefty spřáteleným firmám, jak radnice a ministerstva najímají drahé poradce. A tak zástupci těch samých stran, které Farského hnutí odstavili od moci v Semilech, blokují v parlamentu zákon, který na semilské radnici už léta zdárně funguje. Zažíváme přímo bakchanálie pokrytectví, kdy poslanci vykládají, že zákon podporují, ale ve skutečnosti vymýšlejí finty, aby přijat nebyl. 

Čtěte také: 
Jiří Leschtina: Úpí naši poslanci pod knutou jakobínů?

Jestli by ale někdo měl být Farskému spojencem, tak hnutí ANO, jejichž vůdce se tváří jako Rambo protikorupčního boje. Když ale ANO a další strany v Semilech odmítají s Farským byť jen jednat a v parlamentu sabotují jeho zákon, jsme svědky zajímavého efektu. Aniž by paragrafy na odkrytí radnic vstoupily v platnost, už teď odkrývají pravou tvář politiků. 


Dodatek redakce pořadu Názory a argumenty
 

Dne 23. října jsme v našem pořadu odvysílali komentář Jiřího Leschtiny Semilská poprava Jana Farského, ve kterém komentoval skutečnost, že v Semilech byl od povolebního vyjednávání o vedení města odstaven vítěz voleb a dosavadní starosta, poslanec Parlamentu České republiky za TOP 09 Jan Farský, který získal se svou kandidátkou Volba pro Semily 35 procent hlasů a porazil i hnutí ANO.

Jiří Leschtina užil i těchto slov: „Přesto se Babišova strana dohodla s ostatními poraženými a Farského sdružení vytlačila do opozice. K tomu se spojili ANO, sociální demokraté, komunisté, lidovci i další hnutí Spolu. Tenhle koaliční pytel blech, v němž ani lidovci nemají zábranu spojit se s komunisty, drží pohromadě jediné – odpor k Janu Farskému.“ Jiří Leschtina dovozuje, že se tak stalo hlavně proto, že Jan Farský je průkopník otevřených radnic a transparentnosti komunální politiky.

Předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek nás požádal o zveřejnění následujícího stanoviska:

Český rozhlas v komentáři Jiřího Leschtiny v pořadu Názory a argumenty 23. října uvedl, že KDU-ČSL bude v Semilech vládnout spolu s komunisty. Tato informace nebyla pravdivá, v Semilech bude vládnout čtyřkoalice složená z hnutí ANO 2011, SPOLU, ČSSD a Semiláci s KDU-ČSL. KDU-ČSL v Semilech nikdy neuvažovala o vládnutí s pomocí komunistů, a to ani s tichou podporou. 

K tomu ještě náš dodatek:

Komentátor Jiří Leschtina vycházel ve svém komentáři z vyjádření poslance Farského, publikovaného v médiích a článků deníků, mimo jiné Hospodářských novin. Bylo zjištěno, přímo na místě v Semilech, že se v průběhu jednání o koalici bez Volby pro Semily opravdu krátce uvažovalo o tiché podpoře KSČM vzhledem k tomu, že by jinak disponovala jen křehkou většinou.

Tato možnost tiché podpory byla dvěma zastupitelům za KSČM neformálně nabídnuta vyjednávači nové koalice, avšak nikoliv z řad KDU-ČSL. V dalším průběhu jednání z této možnosti ale nakonec sešlo. Platí tedy, že samotná KDU-ČSL v Semilech nikdy neuvažovala o spolupráci s KSČM a za zavádějící formulaci v komentáři se omlouváme.

Podstatou článku Jiřího Leschtiny ale nebyla spolupráce stran, ale hledání důvodu, proč byl vyšachován vítěz voleb, který suverénně ve městě zvítězil a kterého veřejnost oceňuje jako propagátora otevřené komunální politiky. Komentátor Leschtina vyslovil svůj názor, ale pohledů na to může být samozřejmě i více a v rámci co největší snahy o objektivitu se k situaci v Semilech ještě vrátíme.  

Autor:  Jiří Leschtina
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace