Petr Žantovský: Zeman v Interview Plus

Je chvályhodné, že se konečně podařilo prorazit zeď mezi prezidentem a veřejnoprávním rozhlasem - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, David Sedlecký

Je chvályhodné, že se konečně podařilo prorazit zeď mezi prezidentem a veřejnoprávním rozhlasemFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, David Sedlecký

Předně je asi dobré zmínit, že je chvályhodné, že se konečně podařilo prorazit zeď mezi prezidentem a veřejnoprávním rozhlasem.

Tu zeď, která vyrostla v důsledku toho, že Miloš Zeman před časem do živého vysílání doslovně přeložil název poněkud výtržnické party ruských feministek Pussy Riot. Zbytečnou zeď, dodejme, protože pravdu měl tehdy prezident, a ne jeho úzkoprsí kritikové.  

Jestliže dnes Miloš Zeman vystoupil v bezmála půlhodinovém Interview Plus, lze to považovat za návrat do normálu. Kde jinde by měla hlava státu promlouvat k veřejnosti, ne-li na vlnách veřejnoprávního média, které si veřejnost sama platí. 

Co prezident řekl? Předně to, co již ve svatoštěpánském projevu televizním. Že je nutné rozlišovat mezi migranty z nouze, na útěku před ohrožením života z válečných zemí, a mezi migranty z prospěchu, jdoucími za ekonomickou vidinou, a to i ze zemí, kde žádná válka není, třeba z Albánie nebo Kosova. 

Čtěte také: Miloš Zeman: Invazi migrantů do Evropy organizuje Muslimské bratrstvo

Vyvrátil úvahy o tom, že je paranoidním přívržencem konspiračních teorií, když v souvislosti s masovou migrací do Evropy mluví o organizované akci. Odkazuje se na věrohodné zdroje zevnitř arabského světa a jednoznačně jmenuje hlavního aktéra – Muslimské bratrstvo. To jsou slova, která jsme již od prezidenta slyšeli, a nepřekvapí, že je zopakoval. 

Je nutné rozlišovat mezi migranty z nouze, na útěku před ohrožením života z válečných zemí, a mezi migranty z prospěchu, jdoucími za ekonomickou vidinou - Foto:  ČTK/AP,  Yorgos Karahalis

Je nutné rozlišovat mezi migranty z nouze, na útěku před ohrožením života z válečných zemí, a mezi migranty z prospěchu, jdoucími za ekonomickou vidinouFoto:  ČTK/AP, Yorgos Karahalis

Co je v jeho řeči nové, je ještě větší adresnost. Když je tázán na to, jak se máme vyznat příkladně v syrském konfliktu, když je tam přece tolik válčících skupin, odpovídá jasně: Jedna skupina je Islámský stát, druhá Al-Kájda, třetí Al-Nusrá. Všechny bez výjimky hodnocené mezinárodním společenstvím jako teroristické.  

Tam s kým tam chceme sympatizovat? - překládám si prezidentovu nevyřčenou řečnickou otázku. 

A další ne snad novum, ale s větší intenzitou vyslovený apel směřuje k vyšší ochraně hranic, schengenských, ale hlavně našich. Zeman připomněl dávné krétské úsloví o tom, že „našimi hradbami jsou naši muži“. Jistě, pod ploty i zdmi na hranicích se lze podhrabat, ale lidské odhodlání přemoci už není tak snadné.  

Čtěte také: Jiří Pehe: Prezident Zeman škodí české zahraniční politice

Jde ale o to, a promiňte trochu silnou historickou analogii s benešovskou mobilizací v roce 1938, aby lidé věděli, že jejich vláda je pevná a skutečně jejich. Že nehraje alibisticky jen do not Bruselu, a že tedy má smysl sebrat své odhodlání a investovat ho do společné budoucnosti.  

Tady vidím to podstatné, co prezident republiky říká na adresu dnešní migrační, ale i obecně celé evropské existenciální krize. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace