Jiří Leschtina: Zeman v ČRo nesprosťačil. Ale výmysly šířil dál

Miloš Zeman poprvé od svého šokujícího vystoupení v Hovorech z Lán vystoupil v Českém rozhlase - Foto: Oficiální Facebook Miloš Zeman - prezident České republiky

Miloš Zeman poprvé od svého šokujícího vystoupení v Hovorech z Lán vystoupil v Českém rozhlaseFoto: Oficiální Facebook Miloš Zeman - prezident České republiky

Miloš Zeman poprvé od svého šokujícího vystoupení v Hovorech z Lán vystoupil v Českém rozhlase.

S úlevou jsme mohli zaznamenat, že v pořadu Interview Plus - na rozdíl od lánského rozhovoru - nepoužil sprosté výrazivo snesitelné snad v prostředí krčmy. Co se ale týče Zemanovy schopnosti podsouvat veřejnosti zkreslená a manipulativní tvrzení - tak ta zůstala nezměněna. 

Prezident dostal příležitost obhájit některé své diskutabilní výroky k uprchlické krizi. Jeho argumenty, jimiž se snažil podpořit například své časté tvrzení, že do Evropy přicházejí hlavně mladí muži bez rodin, mu ale na věrohodnosti rozhodně nepřidaly. 

Jako své zdroje Zeman uvedl chorvatskou prezidentku, která mu prý říkala, že osmdesát procent těchto migrantů jsou mladí zdraví muži. Druhým pramenem pak byl pro hlavu státu rozhovor v Lidových novinách s maďarským premiérem Orbánem, který uváděl přesně totéž číslo.  

Čtěte také: Miloš Zeman: Invazi migrantů do Evropy organizuje Muslimské bratrstvo

Těmto dvěma pak Zeman věří víc než statistikám OSN, podle nichž muži tvoří asi padesát osm procent uprchlíků, zbytek jsou ženy a děti. A zdaleka ne všichni muži jsou mladí a zdraví. 

Zručného demagoga Viktora Orbána, který v zemi zavedl vládu pevné ruky a dává najevo odpor k liberální demokracii, asi nelze považovat za studnu pravdivého poznávání - Foto:  Vláda České republiky

Zručného demagoga Viktora Orbána, který v zemi zavedl vládu pevné ruky a dává najevo odpor k liberální demokracii, asi nelze považovat za studnu pravdivého poznáváníFoto:  Vláda České republiky

Proč by ale tvrzení prezidentky a premiéra, jejichž země uprchlická krize zasáhla a oni jí museli čelit všemi způsoby, včetně masírování veřejného mínění v dalších evropských zemích, měla být věrohodnější než suché údaje vrcholného mezinárodního úřadu, posbírané osvědčenými a ověřitelnými metodami ve všech dotčených státech? 

Navíc, v případě premiéra Orbána bychom se měli mít vždycky na pozoru. Zručného demagoga, který v zemi zavedl vládu pevné ruky a dává najevo odpor k liberální demokracii, asi nelze považovat za studnu pravdivého poznávání. 

Ještě na chatrnějších základech postavil Miloš Zeman své nové zvěstování světu: Invazi uprchlíků do Evropy organizuje Muslimské bratrstvo. Miloš Zeman se toho dopídil jednak na návštěvě ve Spojených arabských emirátech, kde mu prý tamní princ říkal, že Muslimské bratrstvo je střechovou organizací teroristů. A druhak to má od marockého ministra, jenž mu sdělil, že se Bratrstvo snaží ovládnout celý svět. 

Čtěte také: Pavel Fischer: Prezident Zeman nekomunikuje, jen vzkazuje

Což o to, Muslimské bratrstvo vykazuje znaky panislamismu a islámského fundamentalismu. Ale nelze je pasovat na organizační mozek teroristických band, řídící síť desítek tisíc převaděčů a naháněčů.  

Vždyť právě teroristé z Al- Káidy nebo Islámského státu považují nekompaktní Muslimské bratrstvo za ideologické nepřátele. Už proto, že v řadě muslimských zemí jsou součástí politického systému a mají zastoupení v parlamentu. 

„Po této odpovědi možná někteří vaši posluchači omdlí,“ varoval Zeman, když se vytasil s Bratrstvem. Tak to by si prezident fandil příliš. K zvýšení znepokojení nad hlavou státu, jež neváhá vystrašené veřejnosti předestírat na rozhlasových vlnách další absurdní nesmysly to ale bohatě stačilo. 

Autor:  Jiří Leschtina
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace