Karel Hvížďala: Co bude s Českými centry?

České centrum ve Vídni. V současné době má síť českých center 22 poboček ve 20 zemích na třech kontinentech - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  Kenyh

České centrum ve Vídni. V současné době má síť českých center 22 poboček ve 20 zemích na třech kontinentechFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Kenyh

Protože historie se opakuje, to jediné, co po nás zbude, je umění, říkají filozofové. A proto například každý francouzský prezident se snažil po sobě zanechat výraznou stopu v architektuře Pompidou Center, knihovna a pyramidy před Louvrem zbyly po Mitterrandovi, a dokonce i po Chiracovi najdeme etnomuzeum u Seiny.

Konec konců i na Karla IV. se nejvíc vzpomíná kvůli tomu, že postavil most a založil univerzitu. Jinak většinou po politicích zbyde jen odstaveček v encyklopedii. Zeptá-li se člověk trochu dál od našich hranic na Českou republiku, vyjmenuje dotázaný jen pár sportovců: Zátopka, Čáslavskou, Navrátilovou, či umělců jako jsou Kundera, Hrabal a Forman.  

Z politiků si pamatují většinou jen Masaryka a Havla. A právě kvůli propagaci kultury byla bývalá Kulturní a informační střediska přeměněna na Česká centra a rozšířena o státy západní Evropy, USA a Asie. Napodobili jsme tak osvědčený model organizací jako jsou Goethe Institut, Institut Cervantes, Institut francais atd. 

V současné době má naše síť 22 poboček ve 20 zemích na třech kontinentech. Bez těchto institucí by v cizině umělci neměli tolik výstav, ani projekcí filmů, ani většinu účastí na festivalech, ani prezentace knih, ani by nikdo tak často nepřipomínal české dějiny a naše osobnosti. 

Teoreticky by jejich práci mělo dělat asi Ministerstvo kultury, praxe ale vypadá tak, že jestliže v nějaké evropské zemi místní České centrum ročně podpoří dejme tomu 150 projektů, ministerstvo kultury jen čtyři, pět, a částečně výjezdy spisovatelů. 

Likvidace center? 

České centrum v Paříži. Vedle kultury by měla Česká centra pod vedením nového šéfa rozvinout spolupráci se soukromým sektorem - Foto:  Centre tchèque de Paris

České centrum v Paříži. Vedle kultury by měla Česká centra pod vedením nového šéfa rozvinout spolupráci se soukromým sektoremFoto:  Centre tchèque de Paris

Jenže, celkem bez povšimnutí široké veřejnosti a hlubší veřejné diskuse na počátku července jmenoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek bez výběrového řízení generálním ředitelem Českých center Jana Závěšického. 

Tato personální změna, jak stojí v oficiální informaci, by měla vést nejen k užší spolupráci mezi centry a zastupitelskými úřady, ale i k jejímu posílení s ostatními resortními organizacemi jako je např. CzechTourism či CzechTrade. Vedle kultury by měla Česká centra pod vedením nového šéfa rozvinout spolupráci se soukromým sektorem a propagovat vědu, gastronomii, lázeňství, techniku a inovace. 

Problém je však, viděno z dálky, v tom, že zatímco na kulturu má každá pobočka rozpočet ve výši přibližně jednoho milionu korun ročně, organizace, kterým by najednou měla centra konkurovat rozšířeným sortimentem jako jsou Czechturism a CzechTrade mají mnohonásobně větší rozpočty. 

Takže jediný sektor, který by přišel po této reorganizaci zkrátka, by byla kultura: tedy právě ta oblast, která nás zatím nejefektivněji v zahraničí reprezentuje, kulturu propaguje a udržuje o nás širší povědomí.  

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace