Adam Černý: Francouzský prezident si vybral svou vládu

Adam Černý - Foto: Khalil Baalbaki

Adam ČernýFoto: Khalil Baalbaki

I v politice se osvědčuje, že pokud má mít úspěch naději na delší trvání, je třeba na něj pokud možno co nejdříve navázat a v případě volebního úspěchu to platí obzvláště. Této zkušenosti si je dobře vědom i novic v nejvyšší politice, nový francouzský prezident Emmanuel Macron.

Aby mohl přetavit svou výhru v možnost prosadit slibované reformy, potřebuje, aby jeho čerstvě přejmenované hnutí Republika v pohybu získalo v červnových volbách do Národního shromáždění co nejvíce mandátů, v nejlepším případě dokonce většinu.  

Proto k prvnímu ze splněných slibů o obnově francouzského politického života patřilo sestavení kandidátních listin s polovinou lidí přicházejících z nejrůznějších vrstev občanské společnosti. 

Novost však sebou nese i vážné riziko nedostatku zkušeností z parlamentního provozu. Proto podnikl Emmanuel Macron hned na začátku svého prezidentství jiný důležitý krok při sestavování své vlády. Podařilo se mu do ní přivést jak zkušené politiky, tak i zástupce občanské společnosti.  

Ve vládě jsou zastoupeni i představitelé levice, například Jean-Yves Le Drian, který povede ministerstvo zahraničí - Foto:  ČTK/AP, Francois Mori

Ve vládě jsou zastoupeni i představitelé levice, například Jean-Yves Le Drian, který povede ministerstvo zahraničíFoto:  ČTK/AP, Francois Mori

Mezi těmi prvními vyniká jedna důležitá charakteristika, jsou mezi nimi reprezentanti levice, středu i pravice, čímž se naplňuje další předvolební slib, pokusit se překonat letité příkopy mezi dvěma tradičními politickými tábory. 

Macronův splněný slib 

Elegantní gesto sleduje i ryze praktický cíl, rozložit a oslabit tradiční strany, což platí zejména o neogaullistech. Ti doufají, že i když jejich prezidentský kandidát kvůli finančním aférám neuspěl, tak by si mohli uchovat významný vliv v novém Národním shromáždění. 

Nový prezident se snaží jim ubrat vítr z plachet, když premiérem jmenoval jednoho z neogaullistů, Edouarda Philippa. Ve vládě jsou zastoupeni i představitelé levice, v první řadě je třeba jmenovat Jeana-Yvese Le Driana, který povede ministerstvo zahraničí, kam si přestěhuje věci z ministerstva obrany, které vedl až do letošních prezidentských voleb.  

Zvláště Le Drian představuje politickou těžkou váhu a vzhledem k tomu, že v jeho rodné Bretani dosáhl Emmanuel Macron v prvním kole voleb velmi dobrého výsledku, bude velice užitečným spojencem. 

Na první pohled nová vládní sestava budí dojem kompetentnosti i reformního elánu a prezident se netají názorem, že stejně důležitá bude disciplína, tedy vzájemná soudržnost.  

Ta může představovat faktor, který rozhodne o úspěchu slibovaných reforem, protože k jejich prosazení bude zapotřebí podpory parlamentu a mezi v červnu zvolenými poslanci bude již zmíněný velký počet nováčků. Tady se Macronův splněný slib může snadno obrátit proti němu. 

Emmanuel Macron - Foto:  ČTK/AP,  Philippe Wojazer

Autor:  Adam Černý
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace