Adam Černý: François Fillon sází na to, že se udrží ve hře

Adam Černý: Největší malérem pravice je fakt, že je zdiskreditována velká část Fillonova volebního programu - Foto: Khalil Baalbaki

Adam Černý: Největší malérem pravice je fakt, že je zdiskreditována velká část Fillonova volebního programuFoto: Khalil Baalbaki

Má ještě někdejší favorit prezidentských voleb ve Francii šanci po skandálu, který jeho vyhlídky náhle a překvapivě srazil, udržet se mezi kandidáty na vítězství? Měřeno reakcí médií na odhalení, že bývalý premiér nechával po léta vyplácet své ženě a dětem mzdu coby svým poslaneckým nebo senátorským asistentům, by měla být kariéra Françoise Fillona u konce.

Je pochopitelné, že on sám se nechce smířit s tak ostudným koncem, a je tu nemalá část jeho konzervativní strany Republikáni, která chce udržet Fillona ve hře, protože tuší, že bez něj je čeká nevyhnutelná prohra jak v prezidentských volbách, tak i v následující volbě do Národního shromáždění. 

Co hraje ve Fillonův prospěch a co v neprospěch? Tenkou nití, na níž drží jeho šance, je fakt, že úřad, který jako první předběžně posuzuje, zda bývalý premiér nezaměstnával své rodinné příslušníky sice legálně, ale bohužel čistě fiktivně, jasně neřekl, že je důvod předat případ policii nebo přímo k soudu.  

Tentýž úřad však zároveň sdělil, že není důvod vyšetřování zastavit. Bývalý premiér, který na konci ledna po propuknutí skandálu sliboval, že do dvou týdnů bude jasno, nyní zjišťuje, že jasno jen tak nebude.  

Klíčové datum pro něj i pro jeho stranu, kde loni na podzim v primárkách jednoznačně zvítězil, představuje 17. březen, což je termín, dokdy uchazeči o prezidentský úřad musí Ústavnímu soudu předložit své kandidátky s povinnými pěti sty podpisy poslanců, senátorů, místních či regionálních zastupitelů anebo europoslanců. Pokud by byl Fillon obviněn až potom, musel by podle svého slibu odstoupit a pravice by v prezidentských volbách svého kandidáta vůbec neměla. 

Fillon sází na jednu kartu, na to, že se udrží ve hře a že do prezidentského finále promluví - Foto:  ČTK/AP, Michel Euler

Fillon sází na jednu kartu, na to, že se udrží ve hře a že do prezidentského finále promluvíFoto:  ČTK/AP, Michel Euler

Úspory ve veřejné a státní správě 

Fillon proto nyní sází na jednu kartu, na to, že se udrží ve hře a že do prezidentského finále promluví. Pokud pomineme strašáka oficiálního obvinění, které by celý případ definitivně ukončilo, není to zcela vyloučeno. 

Ještě v lednu byl bývalý premiér v průzkumech veřejného mínění s podporou kolem 25 procent v čele, po propuknutí aféry se s 18 procenty propadl na třetí místo, kde prozatím zůstává, ale už s mírným nárůstem na 20 procent.  

Ve srovnání s největšími rivaly, předsedkyní pravicově populistické Národní fronty Marine Le Penové a s překvapením letošních voleb, bývalým ministrem hospodářství Emmanuelem Macronem, kteří se pohybují nad dvacetiprocentní hranicí jen s několikabodovým náskokem, by to nemusela být zcela nepřekonatelná ztráta. 

Jak to s Fillonovými prezidentskými vyhlídkami nakonec dopadne, je v rukou úřadu s předlouhým názvem Ústřední úřad pro boj proti korupci a finančním přestupkům a daňovým únikům. Největší malérem pravice je však fakt, že už nyní je zdiskreditována velká část Fillonova volebního programu, se kterým překvapivě získával podporu velké části Francouzů. 

Protože jak by mohl někdo, kdo považoval za normální vyplácet asistentské mzdy své ženě a dětem, přesvědčovat občany, že je třeba v zájmu úspor zrušit na půl miliónu pracovních míst ve státní a veřejné správě? 

Autor:  Adam Černý
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace