Alexandr Mitrofanov: Kreml dal za vyučenou kandidátovi komunistů

Komunistická strana Ruské federace navrhla jako kandidáta na prezidenta nestraníka Pavla Grudinina - Foto: Fotobanka Profimedia

Komunistická strana Ruské federace navrhla jako kandidáta na prezidenta nestraníka Pavla GrudininaFoto: Fotobanka Profimedia

Šéf ruských komunistů Gennadij Zjuganov je v čele partaje od roku 1993 a v letech 1996 – 2012 ho spolustraníci čtyřikrát nominovali na prezidenta Ruské federace. V březnu jsou další volby šéfa Kremlu, ale Zjuganov už nekandiduje. Místo něj Komunistická strana Ruské federace navrhla nestraníka.

Sedmapadesátiletý Pavel Grudinin je milionář, ředitel Leninova sovchozu blízko Moskvy. Voliči se s ním začali seznamovat koncem loňského roku a hned vyvolal velkou pozornost. V průzkumech se v půlce ledna držel na druhém místě. Přeskočil veterána ruské politiky, nacionálpopulistu Vladimira Žirinovského. Před ním byl už jen Putin, jenže Grudinin se sedmiprocentní oblíbeností nemohl být pro současného prezidenta s jeho téměř 70% podporou konkurencí. 

Navíc, jak nepopřel v rozhovoru s Rádiem Svoboda Sergej Udalcov, šéf Levé fronty, která je přidružena ke KSRF a Grudinina navrhla, si levice nechala svého člověka schválit prezidentovou administrativou. Přesto příliš rychlý růst jiného kandidáta než Putina vyvolal „nahoře“ znepokojení. 

Terč pro státní média 

„Kreml potřeboval ve volbách konkurenta pro Žirinovského v boji o druhé místo, nikoli soupeře pro Putina. Na Grudinina začali vylévat špínu hned po novoročních prázdninách. Státní média tak měla tři terče: Západ, Ukrajinu a Grudinina,“ napsala Jelena Rykovcevová z Rádia Svoboda. 

Údajná šokující odhalení se objevovala v rychlém sledu. Grudinin strávil novoroční prázdniny v Německu! Dostal 37 miliónů rublů darem od obchodního partnera! Měl milióny rublů v zahraničí! 

Komentátor Alexandr Mitrofanov - Foto: Khalil Baalbaki

Komentátor Alexandr MitrofanovFoto: Khalil Baalbaki

List Moskovskij komsomolec napsal: „Z právního hlediska neexistuje žádné porušení zákona, ať už jde o samotného Grudinina, o jeho rodinné příslušníky nebo firmy. Ale jeho činnost nemá nic společného se sociální spravedlností a socialismem!“ 

Konkurent Žirinovskij vystoupil s plamenným apelem na Zjuganova: „Jak jsi jen mohl, Gennadiji Andrejeviči, nechat tak váženou stranu, aby nominovala oligarchu, který má binec ve svých penězích, účtech, offshorech, který zahanbuje jak volby samotné, tak tvou stranu? Ani hlas pro kapitalisty a miliardáře!“ 

V SSSR se žilo skvěle 

Grudinin, podle podpory, které se mu začalo dostávat především v kruzích, kde Putina považují za příliš velkého demokrata, skutečně měl potenciál získat tolik hlasů, kolik mu Kreml nehodlal povolit. Obdržel sympatie vysloužilých a současných armádních důstojníků a také krajních nacionalistů. Není divu. 

V kostce jsou jeho názory následující: Nejlepším ruským lídrem za uplynulých sto let byl Josef Stalin. Ano, byl tady gulag, ale můj táta díky Stalinovi získal vzdělání, byt a dobrý výdělek. V SSSR se žilo skvěle, společnost byla spravedlivá, ve světě si nás vážili. Putin za všechno nemůže. Opozice včetně komunistické strany nemá povinnost kritizovat zrovna jeho. 

Ale ani toto podkuřování nezabralo. Momentálně je Grudinin na žebříčku popularity stejně vysoko jako Žirinovskij. Kreml dal na srozuměnou, že na jeho smetišti smí hrabat jen jeden kohout. 

Autor je komentátorem deníku Právo.  

Autor:  Alexandr Mitrofanov
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace